Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla gençlerle bir araya geldi;
Karşımdaki güzel topluluğa bakarken Türkiye’nin güçlü yarınlarını görüyorum. Endişe yok, buna inanıyor, bunu biliyorum. Birçok etkinliklerin ülkemizin çeşitli yerlerinde yapılıyor. 19 Mayıs’ı coşku ve sevinçle kutluyoruz. 19 Mayıs 1919’da Samsun’da Kurtuluş Savaşı’nın ilk adımını atan Gazi Mustafa Kemal’i ve yol arkadaşlarını rahmetle yad ediyorum.
Bu salondan ülkemin, dünyanın tüm gençlerine sevgilerimi, saygılarımı yolluyorum. Değerli genç kardeşlerim tarih hem ibret vesikasıdır, hem kuvvettir. Milletler tarihlerinden aldıkları güçle yaşarlar, gelecek tasavvurlarını buna göre yaparlar. İnsan tarihinde sadece geçmişini değil aynı zamanda istikbalini de arar. Bir milletin kendi gücünün, benliğinin farkına varması ancak tarihinin farkına varması ile mümkündür. Kendi tarihine yabancılaşanlar rüzgarın önündeki yaprak gibi savrulmaktan kurtulamazlar.
Hangi tarihi zemine ayak bastığını fark etmeyenler hatta reddi miras edenler kendi geleceklerini de ülke geleceğini de tehlikeye atarlar. Koskoca millet kendi geçmişin kopartılmak istendi. Gençler şunu unutmayın dilimizden kopartıldık. Bin yıllık birikimi kenara attık. Şah damarının kesilmesi budur. Bir şah damarı kesilirse o canlı yaşayamaz. Dil o kadar önemlidir.
Yeni adım atıldı Osmanlıca’nın öğrenilmesi. Bununla tarihimizi öğrenelim, geleceğimizin temellerini farklı şekilde inşa edelim dedik. İnancımızdan kopartılmaya çalıştık.
“BİRİLERİ BİZİ KÖKÜMÜZDEN KOPARMAYA ÇALIŞIYOR”
Bizler ulu çınar gibi kökü derinlerde, tarihi mirasın büyüttüğü bugünlere bizi getirdiği geleceğe de bu bilinçle yürüyen milletiz. Birileri 150 yıldır ısrarla bizi kökümüzden koparmaya çalışıyor. Köksüz ağaçlar devrilmeye mahkumdur. kendimize aydınlık gelecek inşa etmek istiyorsak köklerimizi sağlamlaştırmak zorundayız. Bizim 12 yıllık mücadelemiz köklerimizle irtibatımızı yeniden kurma mücadelesidir.
Gençler Türkiye Cumhuriyeti 1923 yılında kurulmuş olabilir ama bizim köklerimiz çok daha derinlerdedir. Türkiye Cumhuriyeti ilk değil son devletimizdir. Cumhurbaşkanlığı forsunda da yer alan 16 devletimizin tarihi 2200 yılan fazladır. Biz kabile devleti, göçebe devleti değiliz. biz tarihi, medeniyeti güçlü olan devletiz böyle bir yapımız var. Açın Selçuklu, Cumhuriyet tarihini okuyun. 20 yaşında mimarlar, 18 yaşında fatihler olduğunu göreceksiniz.
“BUARADA MANTIK DEĞİL MANTIKSIZLIK VAR”
Türkiye’de seçme yaşı 18 seçilme yaşı 30. Burada mantık var mı? Burada mantıksızlık var. Seçmek iyi ile kötüyü ayırt etmektir. Başbakanlığım dönemimde ilk attığım adım bu oldu. Ben Sayın Başbakanımıza Ahmet Bey dedim seçme seçilme yaşını 18’e çekelim dedim. Siz seçme seçilme yaşını 18’e indirdiğimizde parlamento 18 yaşındakilerle dolacak değil ki. Hemen bahaneler… Çözüm üretmek istediğin zaman pratik zeka üretir. Bedelli askerliği parayla yapıyorsun, milletvekilliğini de parayla yaparsın. fatih İstanbul’u fethettiği zaman kaç yaşındaydı? Büyük devletlerin evlatları büyük düşünecek. Sizler hep büyük düşüneceksiniz. Siz güçlüsünüz. Düşünmenin hayal ile güçlenmesi söz konusudur. Hayalleriniz büyük olursa uygulamanız da büyük olacaktır. 19 Mayıs 1919 günü milletimizin esareri karşı direnişini ortaya koyduğu varoluş mücadelesi başlattığı gündür.
“GENÇLER KİMSENİN ÖNÜNDE EĞİLMEYİN. İSTER CUMHURBAŞKANI OLSUN, İSTER…”
19 Mayıs ruhu bu milletin en büyük varlığı, en büyük sermayesidir. Yeni Türkiye’nin çelik çekirdeğini oluşturan ruh, işte budur.
96 yıl sonra bugün bir kez daha diyoruz ki, “Bu millet sadece rükuda eğillir, sadece secdede diz çöker”
Gençler, sakın kula kul olmayın. Makam mevki sahibi olanların önünde eğilmeyin, ister Cumhurbaşkanı olsun, ister Başbakan olsun, ister para babaları olsun.(habertürk)