Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / ÇOCUKLAR İÇİN 10 BEYİN GELİŞTİRİCİ YİYECEK

ÇOCUKLAR İÇİN 10 BEYİN GELİŞTİRİCİ YİYECEK

Çocukların beyin gelişimini sınıf içinde ki etkinliklerden bazı yiyeceklere kadar bir çok şey etkiliyor. Bu yiyeceklere dikkat!!

Aşağıda bulunan 10 adet yiyecek çocukların gün boyu enerjik kalmasını ve gelecekte de beyin gelişimini desteklemeye yardımcı olur.

1- Yumurta

Yumurta gibi yüksek proteinli (kolin, omega-3, lutein ve çinko içerir.) bir besin tüketmek, çocukların konsantre olmasına yardım eder.

Nasıl Tüketmelisiniz: Kahvaltı veya ara öğünü doldurmak için 2 adet çırpılmış yumurta veya omlet, tam tahıllı tortilla ile tüketilebilir. Bu protein-karbonhidrat kombosu bir sonraki öğüne kadar çocukların enerjilerini hiçbir şeker eklemesi olmadan sabit tutar.

2-Yoğurt

Yağ, beyin sağlığı için oldukça önemlidir. Tam yağlı bir yoğurt tüketmek (diğer yoğurtlara göre protein oranı yüksektir) bilgi göndermek ve bilgi depolamak için beyindeki hücre zarlarını esnek tutmanıza yardımcı olur.

Nasıl Tüketmelisiniz: Öğle yemeğinde bir paket yoğurt yanına polifenol diye adlandırılan besinleri almak için ekleyeceğiniz yabanmersini veya en azından 3 gram tahıl çocuğunuz için oldukça yararlı olacaktır. Veya bir kaç parça bitter çikolata ekleyebilirsiniz, kakaoda bulunan polifenollerin beyne kan akışı sağlayıp zihni keskin tutmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.

3. Yeşiller

Folat ve birçok vitaminle dolu ıspanak ve lahana, ilerki yaşalarda oluşabilecek birçok hastalığın önlenmesiyle bağlantılı sağlıklı bir beslenme biçimidir. Lahana, yetenekleri detoksifiye edici bir molekül olan sulforaphane ve yeni beyin hücrelerinin gelişmesini sağlayan diindolylmethane içerir.

Nasıl Tüketmelisiniz:

*Ispanağı atıştırma öğünlerinde hazırladığınız smoothie’lere ekleyebilirsiniz

*Omletlere eklenebilir

*Akşam yemeğinde bir kaşık zeytinyağı ile sote edebilirsiniz.(az miktarda yağ vücutta vitaminlerin ansorbe olmasına yardım eder.

4-Mor Karnabahar

Ruh hali, hafıza ve dikkat dağınıklarının düzelmesine yardımcı olan, düşük sekerli, yüksek lifli ve folat ve B6 vitaminiyle dolu mor karnabahar aynı zamanda antosiyanin diye adlandırılan anti-enflamatuar’ı da beraberinde getirir.

Nasıl Tüketmelisiniz: Kızartabilir veya havuç, biber, turp gibi yiyecekleri batırmak için mor karnabaharı püre haline getirerek fazlasıyla besleyici bir dip sos yapabilirsiniz.

 

5- Balık

Doğal olarak yağlı balıklar D vitamini ve omega-3’ün en iyi kaynaklarıdır ki bu da beyni bilişsel gerileme ve hafıza kaybına karşı korur. Somon, sardalye ve ton balığı omega-3 açısından zengindir.

Beyne aldığımız daha fazla omega-3, daha iyi çalışmasını ve kolay odaklanabilen daha iyi çocuklar gelişeceğini gösterir.

Nasıl Tüketmelisiniz: Izgara, hafif yağda kızartma veya salata ve sandviçe ekleyerek tüketebilirsiniz.

6- “Temiz” Et

Hayvansal yağlar böcek ilaçları ve antibiyotiklerin saklandığı yerlerdir. Yüksek toksik yüklemesi düşünce bulanıklığına neden olur. En iyi davranış ve odaklanma için renklendirici, kimyasal aromalar, koruyucu maddeler ve tatlandırıcı gibi yapay olmayan et ve diğer yiyecekler seçmeye özen gösterin.

Nasıl Tüketebilirsiniz: Dün geceden kalma evde yaptığınız rozbif i bir sandviç ekmeği içine koyup Temiz ve yapay bir şey içermeyen bir öğün hazırlayabilirsiniz.

7- Kuruyemiş ve Tohumlar

Protein, esansiyel yağlar asitleri, vitamin ve minerallerle dolu kuruyemiş ve tohumlar, ruh durumunu düzeltir ve sinir sisteminizi mutlu tutmaya yardımcı olur.

Nasıl Tüketmelisiniz: Tam tahıllı kraker veya ekmek üzerine, ayçiçeği yağı -folat, e vitamini ve selenyum açısından zengin- serpin.

8- Yulaf Ezmesi

Protein ve lif bakımından zengin yulaf ezmesi kalp ve beyin damarlarını açık tutmaya yardımcı olur. Bir çalışmada, tatlandırılmış yulaf tüketen çocuklarda, şekerli mısır gevreği tüketenlere göre hafıza ile ilgili akademik görevleri daha iyi yerine getirebildikleri gözlemlenmiştir.

Nasıl Tüketmelisiniz: Tarçın ekleyin. Bazı araştırmalara göre baharatlardaki bileşenler beyin hücrelerini korumaktadır.

9- Elma ve Erik

Çocuklar özellikle halsiz hissettiklerinde tatlıya yönelirler. Laboratuar çalışmalarına göre elma ve erik, beslenme çantası dostudur ve zihinsel gerileme ile mücadele eden bir antioksidan olan kuersetin içerir.

Nasıl Tüketmelisiniz: Meyvelerin en yararlı yeri özellikle kabuklarıdır. O nedenle ya organik olanlarını alın ya da çok iyi yıkayarak tüketin.

10- Zerdeçal

Zerdeçalın içindeki kurkumin beynin gelişmesine yardımcı olur. Araştırmalar, kurkuminin enflamasyon önlüyor ve alzheimer’ın plak oluşumunu blokluyor.

Nasıl Tüketmelisiniz: Bir Hint restoranını ziyaret edin veya Hint yemek tariflerini deneyin. Çocuğunuz sadece zerdeçallı kızarmış ekmek yiyorsa bile, kurkuminin tüm faydalarını elde edecektir.

 

yazangazete/ Gizem Çıracı