Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / Çinliler nasıl ayırt edilirler?

Çinliler nasıl ayırt edilirler?

Ülkücü gençler, Doğu Türkistan’daki zulmü protesto etmek için Sultanahmet’te Çinli sanıp Koreliler’e saldırdı. Devlet Bahçeli ise bu durumu “Koreli ile Çinli’yi ayırt edecek özellik nedir? Çekik göz. Baktı ki ikisi de çekik göz. Fark eder mi efendim?” diye savundu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, önceki gün Hürriyet yazarı Ahmet Hakan’a partisinin genel merkezinde röportaj verdi. Bahçeli, Doğu Türkistan’a destek amaçlı yapılan eylemlerde Ülkücüler tarafından Koreli turistlere ile Çin restoranına yapılan saldırıya ilişkin açıklamalarda bulundu. Bahçeli, Çin lokantasına yapılan saldırıya ilişkin ise şunları söyledi; “Bu tür eylemleri başka amaçlara taşıyan provokasyon olayları çok yaygındır. Lokantadaki bir kişiyle bizim ne alakamız var? Ama iki-üç insanı yönlendirip provokasyon yapmak kolay.”

UZAKDOĞU ANLAYIŞI: HEPSİ BİR
Bahçeli, Ülkücülerin Çinli sanıp Koreli turistlere saldırmasına ilişkin ise “Bunlar genç çocuklar. Birisi sürükler, bunlar da arkasından gidebilir. Hem Koreli ile Çinliyi ayırt edecek özellik nedir? Çekik göz. Baktı ki ikisi de çekik göz. Fark eder mi efendim?” diye konuştu. Birbirinden ayırt edemedikleri Uzakdoğulular’ın hepsini Çinli sayarak saldıran Ülkcüleri bu sözlerle savunup üstüne “Fark eder mi” diyen Bahçeli’ye ise büyük tepkiler yağdı.

HEPİMİZ TÜRK DEĞİL MİYDİK!
Orta Asya’daki Türklerin de çekik gözlü olduğunu unutan zihniyete, sosyal medyadan ise tepki yağdı.
Bahçeli’ye Uygurluların da çekik gözlü olduğunu söylemeyin. O onları İskandinav sanıyor.
Doğu Türkistan’a adim atmamış mafyacıkları burada Koreli dövünce “Aman nasıl ayırsınlar” diyor.
Ayırt etseler dövebilirler yani!
Zaten Çinli, Koreli hepsi Türk değil miydi!
Sırada Japon, Moğol, Kazak, Kırgız, Kamboçyalı ve Vietnamlılar varmış…
Ülkücüler şimdi Uygur, Kazak, Kırgız, Özbek kardeşlerini de mi ayıramıyor?

NASIL AYIRT EDİLİRLER!
Çinliler’in suratı daha yayvan, dikdörtgen oluyor. Onlar tipik bir Uzakdoğlu. Ama Koreliler, Kuzey Asyalı sayılıyorlar. Yüzleri daha uzun ve oval…
Yine bölgesel bir farklılık olarak Çinliler genelde kısa boylu; Koreliler onlara göre boylu poslu…
Çinliler’in burnu dar oluyor; Koreliler’inki ise dar, küçük ve kalkık…
Koreliler oldukça şık giyinmeleriyle ünlü. Süse, markaya düşkünler. Çinliler ise özensiz.
Çinliler konuşurken “ç” ve “ş”yi fazlasıyla vurgular. Koreliler ise cümle sonlarındaki sesli harfleri uzattıkça uzatırlar.
Göz çekikliği kulak hizasında ise Çinli, aşağı doğru ise Koreli’dir. Koreliler’in elmacık kemikleri daha çıkık, gözleri ise daha küçüktür.
Çinliler’in ten rengi soluk bir bronzu andırır. Koreliler daha sarı ten rengine sahiptir.
Çinlilerin gözleri birbirine uzak, alınları daha dardır. Korelilerin gözleri kısık, alınları normaldir.

İKİMİZ DE ORUÇLUYDUK
Ahmet Hakan’ın Hürriyet’teki Devlet Bahçeli röportajı sadece Çinli-Koreli tartışmasıyla gündeme gelmedi. Gazetenin internet sitesi, röportajı Bahçeli’nin elinde çay bardağı ile görüldüğü fotoğrafla verince ortalık karıştı. Gazetede bu resim ise çay bardağı silinerek kullanılmıştı. Gelen tepkiler üzerine fotoğraf siteden kaldırılırken, ‘Bahçeli’nin oruç tutmadığı’ iddiaları gündeme geldi. Ancak hem Hürriyet hem MHP cephesinden bu durum yalanlandı. TAKVİM’in ulaştığı Ahmet Hakan ise “Röportajı iki gün önce yaptık. Ama biraz plansız oldu. Yanımızda fotoğrafçı olmadığı için cep telefonuyla resim çekindik. Gazeteye de benzer kıyafetlerinin olduğu arşiv resimlerini koyduk. Devlet Bey 11 Haziran’da gazetenin Ankara bürosunu ziyaret etmişti. O gün çekilen fotoğraflar kullanılmış. Röportaj yaptığımız gün ise sayın Bahçeli oruçluydu. Ben de oruçluydum. Zaten görüşme boyunca bir ikramda bulunulmadı” diye konuştu.

KAYNAK: TAKVİM

1436414866399