Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / EKONOMİ / Çin’de büyüme altı yılın en düşüğünde

Çin’de büyüme altı yılın en düşüğünde

1066050_620x410Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin’de, destek önlemlerine rağmen büyüme ilk çeyrekte yüzde 7 ile altı yılın en düşük seviyesine indi.

Çin ekonomisi yılın ilk üç ayında yüzde 7 ile altı yılın en zayıf büyümesini kaydederken, temel sektörlerdeki zayıflık ekonominin ivme kaybettiğine ve hükümetin ekonomiyi desteklemek için doğru politika bileşimini bulması gerektiğine işaret ediyor.

Çin’de yapılan bir dizi faiz indirimi, bankaların zorunlu karşılıklarının azaltılması ve konut sektöründeki düzenlemelerin gevşetilmesi hisse piyasasına para girişini artırmış olsa da ekonominin temellerini henüz desteklememiş görünüyor.

Çin’de geçen yılın son çeyreğinde bir önceki yıla kıyasla yüzde 7.3 büyüyen gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYH), bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 7 ile beklentilere paralel büyüme kaydetti. Büyüme 2009 yılının ilk çeyreğinden bu yana en düşük seviyeye indi. Çin küresel finans krizinin ardından en son 2009’un ilk çeyreğinde yüzde 6.6 büyümüştü.
Buna karşılık analistler ekonomik büyüme göstergelerinin açıklanan yüzde 7 büyüme rakamıyla uyumlu görünmediğini belirtiyorlar.Büyüme ile eş zamanlı olarak yayımlanan perakende satışlar, sanayi üretimi ve sabit varlık yatırımları verileri, beklentilerin altında kalırken, büyümenin temel göstergelerinden sabit varlık yatırımları 2000 yılından bu yana en zayıf düzeye indi. Sanayi üretimi ise 2008 yılındaki küresel finans krizinden bu yana en düşük seviyede arttı. Ekonominin temel sektörlerinden gayrimenkulde ise yatırımlar ilk çeyrekte yüzde 8.5 ile 2009’dan bu yana en zayıf artışı kaydetti.