Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / EKONOMİ / ÇİFTE EMEKLİLİK BAŞLIYOR

ÇİFTE EMEKLİLİK BAŞLIYOR

13 milyon çalışana çifte emeklilik imkanı getirecek sistem Ocak 2017’de başlıyor. 45 yaşın altındaki tüm çalışanlar, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne otomatik katılacak

Hükümet, memur ve işçilere ikinci emekli maaşı için çalışmalarını tamamladı. Çalışanlara çifte emekli maaşı imkanı getirecek sistemde ilk hesap 1 Ocak 2017’de açılacak. 45 yaşın altındaki toplam 13 milyon çalışan Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) otomatik katılacak. Sisteme giriş zorunlu olacak ama 6 ay sonra isteyen çıkabilecek. Çalışanların maaşlarından her ay 100 lira kesilecek. Devlette bu paranın üzerine belli bir katkı yapacak. Katkı payları ve bunların getirileri, aynı BES’te olduğu gibi kişilerin kendi adlarına açılan bireysel hesaplarda tutulacak. Kişiler 6 aylık zorunlu kalış sürecinin ardından isterlerse sistemden paralarını çekerek ayrılabilecek.

✔ Sistemde emeklilik için 2 şart bulunuyor. 10 yıl (360 ay) prim ödemek ve 56 yaşını doldurmak.

BİN 200 LİRA MAAŞ
✔ Süre sonunda birikmiş paranızı bir seferde toplu olarak alabilirsiniz ya da yıllık gelir sözleşmesi yaparak emekli maaşı şeklinde almaya devam edebilirsiniz.

✔ Yeni sistemdeki devlet katkısı tutarı henüz netleşmedi. Ancak varsayılan yüzde 25 devlet katkısı üzerinden yapılan hesaplamaya göre, 18 yaşında sisteme giren ve aylık 100 lira (yüzde 25 katkı sayesinde 25 lira da devlet ödeme yapacak) prim yatıran bir kişi, 56 yaşında emekli olduğunda bin 200 lira maaş alabilecek.

KAYNAK: Takvim