Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / CHP’YE KHK CEVABI

CHP’YE KHK CEVABI

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, CHP’nin olağanüstü hal (OHAL) kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) ile ilgili Anayasa Mahkemesine yaptığı başvuruyu değerlendirdi. Muş, “OHAL dönemlerinde çıkarılan KHK’larla ilgili Anayasa Mahkemesine başvuru yapılamaz” ifadelerini kullandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, CHP’nin olağanüstü hal (OHAL) kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) ile ilgili Anayasa Mahkemesine yaptığı başvuruyu değerlendirdi.

Anayasa’nın 148. maddesine göre OHAL dönemlerinde çıkarılan KHK’larla ilgili Anayasa Mahkemesine başvuru yapılamayacağını ifade eden Muş, “Bu husus, hiçbir yoruma mahal bırakmayacak şekilde açıkça Anayasa’da yazılıdır. Hal böyleyken CHP’nin adeta Anayasa’yı yok sayarak Anayasa Mahkemesine başvuru yapması hukuken bir anlam ifade etmemektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Anayasa’nın 148.maddesine rağmen “ben bu maddeyi kabul etmiyorum” denilemeyeceğini vurgulayan Muş, şunları söyledi:

“Kimse Anayasa’nın kendisine vermediği bir yetkiyi kullanamaz. Dolayısıyla Anayasa Mahkemesi de kendisine verilmeyen bir yetkiyi, yani böyle bir denetimi yapamaz. Esas yönünden de, şekil yönünden de olağanüstü hal KHK’larıyla ilgili inceleme yapamaz. Bu KHK’ların tamamı meşrudur ve hukukidir. Bu KHK’lar kaynağını Anayasa’dan almaktadır. Milli iradenin tecelli ettiği TBMM, olağanüstü hal kararını onaylayarak bu yetkiyi hükümete vermiştir. CHP’nin ‘Bu KHK’lar süresini, konusunu, amacını ve kapsamını aşıyor’ eleştirisinin hukuken hiçbir karşılığı yoktur.”

OHAL’in keyfi olarak ilan edilmediğinin altını çizen Muş, Türkiye’nin bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldığını, bunun neticesinde Meclis’in hükümete, terör ve darbe tehdidini bertaraf etmek için OHAL yetkisi verdiğini vurguladı.

Muş, “Burada bugüne kadar çıkarılan KHK’lara baktığınızda tamamının bu tehdidi ortadan kaldırmak için çıkarıldığını görürsünüz. Bazı derneklerin kapatılması da, FETÖ ile iltisaklı kişilerin memuriyetten uzaklaştırılması da, teröre destek veren belediyelere kayyum atama yetkisinin verilmesi de Türkiye’deki terör tehdidinin yok edilmesini amaçlamaktadır” dedi.