Cuma , 20 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / CHP’de Baykal gerilimi!

CHP’de Baykal gerilimi!

CHP’nin ilk grup toplantısında Baykal gerilimi yaşandı. Deniz Baykal, ilk toplantıda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sert eleştirilerde bulundu. Baykal’ın “Meclis Başkanlığım engellendi yazıklar olsun” çıkışından sonra yeni vekiller de eski genel başkana yüklendi…

CHP, yeni döneme de krizle başladı. CHP eski Genel Başkanı, Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığı görüşmeyle başlayan kriz dün Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun milletvekilleriyle yaptığı koalisyon seçeneklerine ilişkin toplantıya da damgasını vurdu.

Baykal, Erdoğan’la yaptığı görüşme nedeniyle Meclis Başkanlığı’nın engellendiğini belirtirken “Beni dışarıdan değil kendi içimizden birileri hedef tahtasına koydu. Meclis başkanlığımın böylece önüne geçmek istediler yazıklar olsun” ifadesini kullandı. Toplantıda yaşanan Baykal gerilimini ise Kılıçdaroğlu yatıştırmaya çalıştı.

YENİ VEKİLLERLE İLK GRUP TOPLANTISI

CHP lideri Kılıçdaroğlu koalisyon seçenekleriyle ilgili istişare toplantılarını dün milletvekilleriyle sürdürdü. Partisinin 25. dönem milletvekillerini genel merkezde toplayan Kılıçdaroğlu, basına kapalı toplantıda seçim sonuçlarını ve koalisyon seçeneklerini değerlendirdi. Hükümet kurma sürecinin başlamasının ardından şeffaf bir şekilde süreci yürüteceklerini kaydeden Kılıçdaroğlu, hükümet kurmak için öne sürdükleri 14 maddelik ilkeleri hatırlattı. İlkeler etrafında hükümet kurulmasından yana olduklarını belirten Kılıçdaroğlu, Meclis Başkanı seçiminin ardından sürecin başlayacağını ifade etti.

“İLKELER ETRAFINDA AK PARTİ’YLE DE OLUR”

Kılıçdaroğlu yüzde 60’lık blok olarak tanımladıkları CHP-MHP-HDP’li hükümet seçeneği konusunda MHP’nin tavrının çok sert olduğunu dile getirirken “ilkelerimiz bizim için önemlidir. İlkelerde anlaşırsak AKP’yle de hükümet kurabiliriz” dedi.

BAYKAL GERİLİMİ

Toplantıda edinilen bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşen Deniz Baykal söz aldı. Baykal, Erdoğan’la yaptığı görüşmeyi anlatırken Kılıçdaroğlu’nun görüşme konusunda kendisini aramadığına yönelik sözlerini eleştirdi. Baykal’ın Kılıçdaroğlu’nu aradığına ilişkin kayıtları da gösterdiği öne sürüldü. Baykal’ın konuşması sırasında aralarında Erdoğan Toprak, Engin Özkoç, Mustafa Akaydın’ın da aralarında olduğu bazı milletvekillerinin oturduğu yerden bağırdığı ve tepki gösterdiği kaydedildi. Milletvekillerinin “Ne işiniz vardı Tayyip Erdoğan’la, bir genel başkana bu tavır yakışır mı?” diye tepkilerini dile getirdiği bazı milletvekillerinin ise Baykal’a “enerjimizi sömürdünüz ilk grup toplantısında bu mu konuşulur” şeklinde tepki gösterdiği öğrenildi.

BAYKAL’DAN “YAZIKLAR OLSUN” SİTEMİ

Baykal’ın ise toplantıda 1 saate yakın konuştuğu ve “Köşk beni ısrarla çağırdı, gece 12’de aradılar, sabah altıda aradılar. Genel başkana ulaşmaya çalıştım, ulaşamadım. Hiçbir şekilde görüşmede koalisyon gündeme gelmedi. Partinin çıkarlarına aykırı davranmadım. Bundan dolayı benim meclis başkanlığım tehlikeye girdi. Beni dışarıdan değil kendi içimizden birileri hedef tahtasına koydu. Meclis başkanlığımın böylece önüne geçmek istediler yazıklar olsun” dediği öğrenildi.

KILIÇDAROĞLU TEPKİLERİ YATIŞTIRMAYA ÇALIŞTI

Konuşması sırasında Baykal’a yönelik milletvekillerinin tepkisini Kılıçdaroğlu’nun “yapmayın” diyerek yatıştırmaya çalıştığı kaydedildi. Kılıçdaroğlu’nun tartışmaların uzamaması için başka milletvekillerine de söz vermediği belirtildi. Kılıçdaroğlu’nun, Baykal geriliminin yaşandığı toplantının ardından iftar yemeğinde de Baykal’la birlikte oturarak birlik görüntüsü vermesi dikkat çekti.