Cumartesi , 21 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / ÇELİK: HDP SINIRI AŞTI!

ÇELİK: HDP SINIRI AŞTI!

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun muhalefetle yapacağı görüşmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

​Ömer Çelik’in açıklamalarından satır başları;

Vatandaşımız TBMM’ye verdiği kompozisyonla yeni anayasa yapma şerefini tevdi etmektedir. Türkiye’nin sivil bir anayasaya ihtiyacı vardır.
Önemli olan halkın özne olduğu bir devlet yazılımını oluşturmaktır. Halkın iradesine bir takım atanmış kurumların ortak olduğu düzenlemelerin ortadan kalkması gerekir.
“Yarın başlayacak temaslar tarihi bir misyon üstlenecektir. Türkiye’nin yeni anayasaya kayıtsız şartsız ihtiyacı vardır.”
HDP RANDEVUSUNUN İPTALİ
Biz her partiyi muhatap almak, çalışmalar yapmak isteriz. Başbakanımızın randevu isteği bir süreçte bu talebin arkasından yaptıkları Rusya ziyareti sonrasında yaptıkları açıklamalar yadırganacak bir tutumdur. ‘Çay içer, gider’ diyerek değerlendirmeleri, bu ziyaretin yapılmasını gereksiz kılmıştır. Geleneksel olarak siyasi nezaket gösterilmesi gereklidir. Bir parti Başbakan’ı misafir etme hususunda, gerekli hassasiyetlere sahip değilse, görüşmeye ihtiyaç yoktur. HDP’den gelen bu açıklamalar sınırları zorladı.
HDP ÖZÜR DİLEMEDİ
Açıklamalar sonrası özür dilemeleri gerekirken halen o açıklamaların arkasında duruyorlar. Bu yaşananlar bu randevunun iptalinin ne kadar haklı olduğunu göstermektedir. Meşru zeminden çıkanlar muhatap alınmazlar. Hendek siyasetini savunmak meşru bir siyaset değildir.
HDP Stalinist bir çizgi izliyor. Bu tarz siyaset toplumsal barışa suikast girişimidir. HDP meşru siyaset konusunda ciddi değerlendirme yapmalı.

Hiç bir şekilde siyasi partilerin kapatılması taraftarı değiliz. Siyasi partileri halk kurar ve halkın kurduğu partileri kapatmak doğru olmaz.