Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / CASTRO’DAN OBAMA’YA AĞIR DERS !…

CASTRO’DAN OBAMA’YA AĞIR DERS !…

Castro’dan Obama’ya: Parasız eğitim ve sağlık hizmeti veremeyen ülke ders veremez

Küba’yı 88 yıl sonra ilk kez ziyaret eden ABD Başkanı olan Barack Obama, dün başkent Havana’daki Devrim Sarayı’nda Küba Devlet Başkanı Raul Castro (85) ile bir araya geldi. Ortak basın toplantısında ‘insan hakları’ gerilimi yaşandı. Raul Castro, Obama’ya, ‘“Yurttaşlarına parasız eğitim ve sağlık hizmeti sunmayan bir ülkenin Küba’ya insan hakları ko
Castro’dan Obama’ya: Parasız eğitim ve sağlık hizmeti veremeyen ülke ders veremez

Küba ziyaretinin dünkü bölümüne Devrim Meydanı’nda Küba’nın 19’uncu yüzyılda İspanya’ya karşı verdiği bağımsızlık mücadelesinin sembolü olan şair Jose Marti’nin anıtını ziyaret ederek başlayan Obama, anı defterine “Vatanının bağımsızlığı için canını veren Jose Marti’ye hürmet sunmak büyük bir onur. Onun özgürlük ve kendi kaderini tayin hakkına olan tutkusu bugün Küba halkında yaşıyor” diye yazdı.

Gergin toplantı

Castro ve Obama’nın görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısındaysa zaman zaman tansiyon yükseldi. ABD Başkanı Obama, iki ülke arasındaki ilişkilerde bahar havasının esmesi için Küba’nın demokrasi ve insan hakları konusunda adım atması gerektiğini söyledi. Obama, “Demokrasi ve insan hakları dâhil, hâlâ ciddi farklılıklarımız var” diye konuştu. Obama’nın konuşmasını dinlerken zaman zaman sinirlendiği gözlemlenen Castro ise, ABD’yi demokrasi ve insan hakları konusunda çifte standarda sahip olmakla suçladı. Küba’nın kadın eşitliği, sağlık ve eğitim konusundaki başarılarına dikkat çeken Castro, “Yurttaşlarına parasız eğitim ve sağlık hizmeti sunmayan bir ülkenin Küba’ya insan hakları konusunda ders vermeye çalışması anlaşılamaz” dedi. Castro iki ülke arasındaki ilişkilerin tümüyle normalleşmesi için ABD’nin Guantanamo üssünü Küba’ya iade etmesi gerektiğini söyledi.