Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / BURSA / Canlı Bomba Böyle Kamufle Olmuş

Canlı Bomba Böyle Kamufle Olmuş

8 kişinin yaralandığı patlamada canlı bomba paramparça oldu. Patlayıcıyı erken infilak ettiren teröristin, kamufle olmak için siyah uzun manto giydiği ve başörtüsü taktığı belirtildi.

KİMLİĞİ BELİRNEMEDİ

Kadın teröristin geçekleştirdiği intihar saldırısıyla ilgili soruşturma devam ediyor. Dün olay yerindeki incelemenin ardından cesedi Bursa Adli Tıp Kurumu’na kaldırılan canlı bombanın parmak izinden kimliğine ulaşılamadı. Bombacının kimliği, DNA testiyle belirlenecek.

Bombacının aldığı bilete ulaşan polisin biletin ‘Sultan’ isminde bir kadın adına alındığını tespit etti. Polis bilet üzerinde bulunan ismin sahte olup olmadığını araştırmaya başladı.

Kadın canlı bombanın geçtiğimiz 23 Nisan Cumartesi günü Şanlıurfa’dan otobüs ile Bursa’ya geldiği ve olay yerine de taksi ile gittiği belirlendi. Patlayıcıyı da Bursa’ya yakın bir yerde teslim aldığı bilgisine ulaşıldı.

15 GÖZALTI

Bakan Ala, Başbakan Vekili Numan Kurtulmuş’un başkanlığında yapılan Uyuşturucu İle Mücadele Yüksek Kurulu Toplantısı öncesinde, Bursa’da dün gerçekleştirilen terör saldırısı hakkında gazetecilere bilgi verdi.

Ala, “Örgütle ilgili kuvvetli emareler var. Hangi örgütse… Bulgular var. Örgüt netleşince de açıklayacağım. Türkiye genelinde 15 kişi gözaltında.” diye konuştu.

Ankara’daki programının ardından Bursa’ya hareket edeceğini belirten Ala, konuyla ilgili açıklamaları orada yapacağını kaydett

Patlamada parçalanan ve kimliğinin DNA testiyle saptanmasına çalışılan kadın teröristin örgüt bağı araştırılırken, olayla ilgili Bursa, Şanlıurfa, İstanbul ve Afyonkarahisar’da gerçekleştirilen operasyonlarda 15 kişi gözaltına alındı. Polis, gözaltı sayının artabileceği belirtildi.

KAMUFLE OLMAK İÇİN BAŞÖRTÜSÜ TAKTI

Canlı bombanın siyah uzun manto giydiği, başörtüsü taktığı belirtildi. Teröristin bombayı infilak ettirdiği sırada 4 metre yakınında sadece bir kişinin bulunmasının olası bir facianın önüne geçtiği kaydedildi.

AYAĞI TAKILDI, FACİADAN DÖNÜLDÜ” İDDİASI

Canlı bombanın olay yerinde ayağının takılıp yere düştüğü ve elindeki siyah bir çantayı kalabalığın arasına atmaya çalıştığı da iddialar arasında.

CANLI BOMBA 25 YAŞLARINDA

Patlamanın ardından tarihi Bursa Kapalı Çarşı dahil, olayın meydana geldiği bölgenin yakınındaki tüm cadde ve sokaklarda güvenlik önlemleri artırılırken, çarşı esnafı dükkanlarını kapattı. Olay yeri inceleme ekipleri, bombanın patladığı noktada ve Ulu Cami yakınlarında çalışmalarını gece geç saatleri kadar sürdürdü. Konuya ilişkin açıklama yapan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, saldırıyı gerçekleştiren teröristin 25 yaşlarında ve kadın olduğunu açıkladı. “Şu anda tabii ki kimlik bilgileri ve ilişkili yapıyla ilgili bir bilgimiz yok. Onun incelemeleri İçişleri Bakanlığı tarafından yapılıyor.” diyen Bakan Müezzinoğlu, “Yaralılarınız arasında ağır diyebileceğimiz ciddi bir vaka yok” ifadelerini kullandı.