Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / Büyük Kürdistan projesini gerçekleştirmek istiyorlar.

Büyük Kürdistan projesini gerçekleştirmek istiyorlar.

A Haber’de yayınlanan Deşifre programına katılan Suriye Türkmen Yüksek Konseyi Başkanı Samir Alo önemli açıklamalarda bulundu. Alo, yaptığı açıklamada YPG’nin bölgede Zerdüştlük dini oluşturma çabası içinde olduğunu söyledi. Samir Alo, Türkiye’ye de çağrıda bulunarak ‘Bizim Türkiye’den başka sığınacak yerimiz yok. Bizi kimseye muhtaç etmeyin.’ dedi.

“BÜYÜK KÜRDİSTAN PROJESİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK İSTİYORLAR”

Şu anda o bölge IŞİD’in kontrolü altında. Koalisyon güçleri yarın da o tarafı bombalar ve PYD’nin yolunu açar, Mumuc’a gelirler, Mumuc’u bombalar ondan sonra Cunubus’a geçerler ve bu şekilde kademeli olarak PYD’nin yolu açılıyor, IŞİD bitiriliyor ve bu bölgeler PYD’nin kontrolüne geçiyor. Durum bundan ibaret. Yani Afrin’e ulaşmaları için mutlaka Türkmen köylerini ele geçirmeleri lazım. IŞİD de bir bahane oluyor. Burada koalisyon güçleri ister istemez IŞİD’i bombalıyor. Bu yeni bir plan değil, bu eski bir plan. Büyük Kürdistan projesini gerçekleştirmek, büyük Ortadoğu projesini gerçekleştirmenin bir parçasıdır. Bunun için bizim bölgeleri ele geçirmeleri lazım, Afrin’e ulaşmaları lazım. Ondan sonra bayır bucak Türkmenlerine ondan sonra İdribi geçecekler denize açılmak için bayır bucak Türkmenlerinin de bölgesini ele geçirecekler ve böylece Irak sınırından Akdeniz’e kadar uzanacaklar. Proje bu. Bu proje de yeni bir proje değil. Bu eski bir proje.

“MÜSLÜMANLIK BİR YÜK VE KURTULMAK İSTİYORLARMIŞ GİBİ BİR ŞEY VAR”

Kobani’de, Ayn-el Arap’ta ezan okundu ama Tel Abyad’da ezan okundu mu okunmadı mı onun bilgisini alamadım. Sosyal medyada PYD’lilerin yazılarını gördüm. “Bundan sonra hamdolsun Müslümanlıktan kurtulduk biz ve Zerdüştlük dinine geri döneceğiz ve dinimizi yaşayacağız” şeklinde yazılar yazmışlar. Sanki Müslümanlık bir yük ve kurtulmak istiyorlarmış gibi bir şey var.

“TÜRKİYE’DEN BAŞKA GİDECEK YERİMİZ YOK”

Türkiye’nin bizi koruması lazım. Türkiye’den başka gidecek yerimiz yok. Türkiye’nin bize destek vermesi lazım. Halep’teki silahlı güçlerimize sahip çıkılması lazım. Orada baya askerimiz var bizim ama yeterli destek gitmiyor. Mecburen başka güçlerden destek almak zorundalar, onların emrinde çalışmak zorundalar. Onlara Türkiye’nin direk kendisi destek vermesi lazım. Bunu bekleriz Türkiye’den. Başkalarına bizi muhtaç etmesin.

A Haber