Çarşamba , 18 Kasım 2020
Anasayfa / BURSA / BURSA YILDIRIM’A BAŞKAN’DAN MÜJDE!

BURSA YILDIRIM’A BAŞKAN’DAN MÜJDE!

Tarih 1 Mayıs 2015… Bağlarbaşı’na propaganda çalışması için giden AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, adeta Bursa gerçeği olan kritik bir sorunla karşılaştı.
Vatandaş…
Evleri kaçak olduğu için elektrik, su ve doğalgaz bağlanmadığını söyledi.
Girişimler oradan başladı ve AK Parti 1 Kasım seçimi öncesinde kaçak yapılara elektrik, su ve doğalgaz bağlanmasını seçim vaatleri arasına aldı.
Benzer bir vaadi CHP de gündemine aldı.
Seçim sonrası gündeme ilk gelen ilk yasal düzenlemeler arasında bu konu da vardı. Nasıl bir kentsel bir ihtiyaç olduğunu anlatmak için Ankara yolunu aşındıranlara Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali öncülük etti.
Edebali defalarca Ankara’ya gitti.
Gerçi…
Yasa çıktığında vatandaş beklediği gibi olmadığı düşüncesine kapıldı. Hatta, bize gelen elektronik posta, mesaj ve telefonlarda şu söyleniyordu:
“Yasada kentsel dönüşüm şartı var. Kentsel dönüşüm bölgesi dışındaki evlere belediyeler işlem yapmıyor.”
İşte…
Bu soruna formülü de Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali buldu.
Ruhsatsız oldukları için yalnızca Yıldırım’da 40 bin eve elektrik, su, doğalgaz bağlanamadığını belirten Edebali, formülü şöyle anlattı:
“Daha önce çıkan yasaya göre, 2004 öncesi ruhsatsız yapılara elektrik ve su bağlanabiliyordu. Yeni yasa 30 Kasım 2015 tarihi öncesinde yapılanlara bağlanabilmesine şart getiriyor.”
Şöyle devam etti:
“Şart da şu: Eğer o bölge belediye tarafından kentsel gelişim alanı ilan edilmişse su, elektrik ve doğalgaz bağlanabilecek.”
Bunun ne anlama geldiğini söyledi:
“Belediye Kanunu 73. maddeye göre kentsel gelişim alanı, 6306 sayılı yasaya göre de riskli alan… Bu ikisi aynı şey.”
Şöyle sürdürdü:
“Belediye kentsel gelişim alanı ilan etmişse, oradaki ruhsatı olmayan yapı sahibi vatandaşlardan su, elektrik ve doğalgaz aboneliklerinin 10 yılla sınırlı olduğuna dair bir taahhüt alacak.”
Şu müjdeyi verdi:
“Yıldırım Belediye Meclisi’nde karar aldık ve kaçak yapı konusunda problemli yerleri kentsel gelişim alanı ilan ettik.”
Konuyla ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi, BUSKİ ve AK Parti İl Başkanlığı ile de görüştüklerini söyleyen Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali şu noktada iddialı:
“Yıldırım’da 1 ay içinde su, elektrik, doğalgazı olmayan ruhsatsız bina kalmayacak.”
Nasıl olacağını da açıkladı:
“Vatandaş belediyeye geldiğinde taahhüt alacağız ve sakınca olmadığı yazısı vereceğiz. O yazıyla da evlerine su, elektrik ve doğalgaz bağlatabilecekler.”

Vatandaş komşusundan hat çekiyor!

Bir yandan mahalle mahalle geleceğin planlarını hazırlayan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, bir yandan da geçmişten gelen sorunları çözmeye önem veriyor.
İşte…
Kaçak yapılara elektrik, su ve doğalgaz bağlanabilmesi için yasanın getirdiği kentsel dönüşüm şartını kentsel gelişim bölgeleri ilan ederek rahatlatan formülü bulan Edebali şunu söyledi:
“Bu devirde Yıldırım’da elektriği, suyu, doğalgazı olmayan 40 bin ev var. Bunlar komşusundan hat çekerek su-elektrik kullanabiliyorlar. Bu da başka sorunlara yol açıyor.”

Planın olmadığı dönemlerin sorunu

Gerçi… Yasal prosedürleri izleyenlere ilk anda haksızlık hissi doğuyor, ama şunu da unutmamak gerekiyor:
Bursa sanayinin istihdam ihtiyacından doğan iç göç patlamasıyla karşı karşıya kaldığında imarlı alan sorunu yaşadı. Planlar gelişmenin çok gerisinde kaldığı için kaçak yapılarla yeni yerleşim bölgeleri ortaya çıktı.
Bunu rant olarak kullananlar elbette var, ama görünen o ki o dönemlerin hormonlu kent görüntüsünü düzeltmek için bir yandan geleceğin planları yapılırken, diğer yandan da dönemin mağdurlarına çözüm bulunuyor.
Konuya bir de bu gözle bakmak gerekiyor. BURSA OLAY ( AHMET EMİN YILMAZ)