Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / BURSA / BURSA BIÇAKÇILIK MÜZESİNE KAVUŞUYOR!

BURSA BIÇAKÇILIK MÜZESİNE KAVUŞUYOR!

20445_DSC_6606_201509231436Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ‘Bıçakçılık Müzesi’nin bıçakçılık sanatının yaşatılması ve tanıtımı açısından Bursa’ya büyük katkı sağlayacağını söyleyerek, “Bursa’nın kültürel anlamda önemli bir zenginliği olan güzel bir merkezi daha kente kazandırıyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediyesi, Bursa’nın tarihi ve kültürel mirasına değer katmaya devam ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas ile birlikte, kente ‘Bıçakçılar Müzesi’ olarak kazandırılacak tarihi konağın inşaatında incelemelerde bulundu.
Bursa’nın en önemli el sanatlarından birinin bıçakçılık olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, “Bursa’nın sembollerinden biri olan bıçakçılığı yaşatmayı hedefliyoruz. El sanatlarımızdan bıçakçılıkla ilgili hem müze, hem de satış yerinin olacağı bir merkezi kentimize kazandırıyoruz” dedi.
Başkan Altepe, bu amaçla, Bursa’nın merkezinde tarihi Valilik binasının üst tarafındaki Hacılar Mahallesi’nde Hacılar Camii’nin doğusunda kalan ve yaklaşık 400 yıllık tarihe sahip olan Bursa’nın en eski evlerinin restore edildiğini söyledi. Sivil mimarlık örneği yapıların orijinal haliyle yenilendiğini anlatan Başkan Altepe, “Tarihi yapıların restorasyonu ve rekonstrüksiyonu yapılıyor. Şehrin tam merkezindeki bu güzel mekanın restorasyonunun tamamlanmasının ardından Bursa’nın somut olmayan mirasının en önemli özelliklerinden biri olan bıçakçılık sanatı da burada yaşatılacak” diye konuştu.
Başkan Altepe, Bursa’ya kazandırılması planlanan 8 müzeden biri olan eserin önemine değinerek, “Bıçakçılık Müzesi, bıçakçılık sanatının yaşatılması ve tanıtımı açısından da kente büyük katkı sağlayacak. Bursa’nın kültürel anlamda önemli bir zenginliği olan güzel bir merkezi daha kente kazandırmanın sevincini yaşıyoruz” dedi.