Çarşamba , 18 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / ‘Bizi bölmek isteyenlere karşı birliğe çok ihtiyacımız var’

‘Bizi bölmek isteyenlere karşı birliğe çok ihtiyacımız var’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizi bölmek isteyenlere, ayırmak isteyenlere karşı birliğe, beraberliğe çok ihtiyacımız var” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3. Havalimanı Merkez Şantiyesi’nde işçilerle bir araya geldiği iftar programında yaptığı konuşmada, İstanbul’un, Türkiye’nin hatta dünyanın en büyük havalimanında işçi kardeşleri ve yatırımın müteşebbisleriyle böyle bir ramazan sofrasında buluşmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

İftara programına gelmeden önce Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün son halini görmek istediğini ve helikopterle köprü üzerinde dolaştıklarını aktaran Erdoğan, şöyle devam etti:

“Buraları görmek ve buradaki şantiyelerin büyüklüğünü havadan izlemek insana başka bir gurur, başka bir onur veriyor. 2018 yılında inşallah ilk çeyreğinde Türkiye’nin kazanacağı bu havalimanı inşallah bizim dünyanın her yerinde iftihar vesilesi olacak. Tıpkı bir Marmaray gibi tıpkı şimdi onun biraz güneyinde yapılmakta olan lastikli sistemin yani otomobillerin geçtiği çift katlı aynı şekilde denizin altından tünel gibi.”

“İkinci bir bayrağımız olamaz”

Türkiye’nin, birliğe ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Erdoğan, “Bizim birliğe, beraberliğe çok ihtiyacımız var. Bizi bölmek isteyenlere, ayırmak isteyenlere karşı bu birliğe, beraberliğe çok ihtiyacımız var” dedi.

Millet kavramının, her türlü etnik kimliği barındırdığına işaret eden Erdoğan, şöyle konuştu:

“Tek millet olacağız, tek bayrak olacağız. Tek vatan, tek devlet… Böyle yürüyeceğiz. Millet kavramı, içinde her türlü etnik kimliği barındıran bir kavramdır. Bunu farklı yerlere çekmenin hiçbir anlamı yok. Onun için de şu anda bizim kalkıp da burada vatandaşlık bilincini bir kenara koymamızın anlamı yok. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı bilinci, bu çok önemli. Bundan niye güceniyoruz, niye utanıyoruz? Bizim ikinci bir bayrağımız olamaz.”

İşçilere bayram müjdesi

3. Havalimanı müteşebbislerine, çalışanları sevindirmeleri ricasında bulunduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu dev yatırımın müteşebbislerine bir ricada bulundum. Dedim ki, ‘Bu bayram tüm bu şantiyede çalışanları bir sevindirin.’ Sağ olsunlar, ‘Ne derseniz biz de onu yapalım’ dediler ve ast-üst hiçbir ayrım yapmaksızın buradaki her bir kardeşimize 2 bin 500’er lira bu bayramda birer hediye verecekler.”

AA