Perşembe , 19 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / Baykal ‘MHP, CHP’ye haber gönderdi’ dedi, ortalık karıştı

Baykal ‘MHP, CHP’ye haber gönderdi’ dedi, ortalık karıştı

Deniz Baykal canlı yayında, Meclis Başkanlığı seçiminden önce MHP’nin ‘Baykal’ı destekleyeceğiz’ mesajı gönderdiğini iddia etti ve isim verdi.

CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın Tarafsız Bölge programına katılan Deniz Baykal, Meclis Başkanlığı seçiminden hemen önce MHP’nin CHP’ye haber gönderdiğini, Baykal’ı destekleyecekleri bilgisini verdiğini söyledi.

“MHP, BAYKAL’I DESTEKLEYECEĞİZ MESAJI GÖNDERDİ”

MHP’den bir yetkilinin CHP’den bir yetkiliyle görüştüğünü, MHP’nin oyunu Deniz Baykal için kullanacağını, Bahçeli’nin grubu serbest bırakacağını ifade ettiğini söyledi.

Baykal konuyla ilgili, “Gece bizim bir grup başkanvekilimiz, MHP’nin resmi bir yetkilisiyle buluştu. Ve o ona, ‘Bir sıkıntı yok, kutlarız. Baykal seçilebilir. Çünkü biz serbest bırakacağız grubu dediğini; o görüşmeden kısa bir süre sonra Grup Başkanvekili benim evime gelerek bunu bana söyledi. Sabah ise grup toplantısında Bahçeli’nin yaptığı açıklama ile bu tabloyla karşılaştık. Benim için büyük sürpriz oldu. Tarihi bir fırsat kaçmış oldu” dedi.

O MHP’Lİ İSİM YUSUF HALAÇOĞLU

Ahmet Hakan’ın ısrarla sorması üzerine Deniz Baykal o isimleri yine canlı yayında açıkladı. CHP’li yetkilinin Grup Başkanvekili Levent Gök olduğunu, MHP’li ismin ise Yusuf Halaçoğlu olduğunu belirten Baykal şunları söyledi:

“O isim Yusuf Halaçoğlu. Bir şey söylüyorsam arkasında bir şey var. O gece bizim Grup Başkanvekili arkadaşımız Levent Bey’le görüştüler, buluştular. Levent Bey bu mesajı aldı ve gece bana getirdi.”

HALAÇOĞLU TELEFONLA YAYINA BAĞLANDI: BEN ÖYLE BİR MESAJ GÖNDERMEDİM

Baykal’ın bu sözleri üzerine yayına bağlanan Yusuf Halaçoğlu, kendisinin böyle bir ifadesi olmadığını, Ekmeleddin İhsanoğlu’nu destekleyeceklerini söylediğini, Levent Gök’ün konuyu Deniz Baykal’a yanlış aktarmış olabileceğini ifade etti.

Halaçoğlu şöyle konuştu:

Benim hiçbir şekilde Levent Gök’e grubu serbest bırakacağımıza yönelik bir mesajım olmadı. Ekmeleddin İhsanoğlu’nu destleyeceğimizi söyledik. Herhalde Levent Bey Deniz Bey’ye yanlış aktardı.

LEVENT GÖK DE YAYINA BAĞLANDI: HALAÇOĞLU’YLA VE HDP’YLE GÖRÜŞTÜM VE…

Yusuf Halaçoğlu’nun yalanlaması üzerine CHP Grup Başkanvekili Levent Gök de telefonla yayına bağlanarak, yaşanan ilginç süreci anlattı. Halaçoğlu’nu ziyaret ettiğini, HDP’nin Baykal’a desteğini açıklamaması durumunda MHP’nin Baykal’ı destekleyeceği sözünü aldığını, sonrasında HDP’ye gidip, Baykal’ı destekleyici bir açıklamada bulunmamaları konusunda kendilerinden ricacı olduğunu, bu ricanın da kabul gördüğünü ifade eden Levent Gök, bu durumu Baykal’a aktardığını söyledi.

Levent Gök şöyle konuştu:

BAHÇELİ’NİN TAVRINI ÖĞRENİNCE…

Meclis Başkanlığı seçiminde yapılan turlardan sonra Sayın Devlet Bahçeli’nin açıklamasını ben bir televizyonda canlı yayındayken izledim. Bu canlı yayında Devlet Bey’in Deniz Bey’e oy vermeyeceğine yönelik bir sözü vardı. Ben bu sözü kendisinden duymadım, sadece TV’de spikerin söylediğinden öğrendim.

Elbette bu aşamdan sonra bir şeyler yapma gereği ortaya çıkıyordu. Takdir edersiniz ki muhalefet partilerinden bir adayın Meclis Başkanlığı’na seçilmesi açısından, şu anki MHP, HDP ve CHP’nin toplam oyları ancak aşabiliyordu. Ve Devlet Bahçeli eğer böyle bir şey söylemiş ise Sayın Deniz Baykal’ın son turda seçilmesi zaten mümkün değildi.

ÖNCE HALAÇOĞLU’NA GİTTİM

Biz de bu nedenle bir arayışa giriştik. Hatta bu arayışta sadece ben değil, HDP’nin Grup Başkanvekilleri Sayın İdris Baluken, Sayın Pervin Buldan da katıldılar. “Ne yapabiliriz” sorusu şekillenirken ben de Sayın Yusuf Halaçoğlu’nu ziyaret ettim. Zaten kendisinin odası benim odamın hemen yanında.

Sayın Halaçaoğlu’na “Sayın Bahçeli, Sayın Deniz Baykal’a oy vermeyeceklerini ifade etmiş, ne diyorsunuz” dediğimde, Halaçoğlu bana, Sayın Bahçeli’nin açıklamasını dikkatlice okumadığımızı, eğer HDP Deniz Baykal’ı desteklerse oy vermeyeceklerini ifade etti.

Bunun ne anlama geldiğini sordum. Bana aynen şunu ifade etti: “HDP hiçbir şekilde Deniz Baykal’ı destekleyeceğini açıklamasın” dedi.

HALAÇOĞLU, “HDP DESTEK AÇIKLAMASI YAPMAZSA BİZ DESTEKLERİZ” DEDİ

“Peki HDP böyle bir tavır gösterirse siz ne yaparsınız” diye sordum. O zaman da Sayın Halaçoğlu, bu durumda Deniz Baykal’ın adaylığında bir sorun görmediklerini bana ifade etti.

SONRA HDP’YE GİTTİM, BAYKAL’LA İLGİLİ TASARRUFTA BULUNMAYIN DEDİM

Ben ondan sonra derhal Sayın İdris Baluken ve Sayın Pervin Buldan’ı ziyaret ettim. Dedim ki “kritik bir tablodayız, önemli bir aşamaya gelindi, bir şeyler yapmamız lazım, MHP’nin bu hassasiyetini lütfen dikkate alın ve Sayın Deniz Baykal’la ilgili tasarrufta bulunmayın” diye kendilerine ifade ettim.

Kendileri de “biz zaten böyle düşünüyoruz, bizim böyle bir açıklamamız olmaz, MHP’nin bu hassasiyetini anlıyoruz” diye bana ifade ettiler.

Ben de bütün bu görüşmeleri derleyerek Sayın Deniz Baykal’a bildirdim. HDP’nin böyle bir açıklama yapmaması karşılığında MHP’nin Deniz Baykal’a destek olabileceğini kendileriyle paylaştım. Tablo budur. Son derece iyi niyetle yürütülmüş bir çalışmadır. A Haber