Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / Başbakan Yıldırım’dan Önemli Açıklamalar

Başbakan Yıldırım’dan Önemli Açıklamalar

Başbakan Binali Yıldırım ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ortak basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Binali Yıldırım ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev düzenledikleri basın toplantısında Almanya’nın verdiği kararı eleştirdiler.

Başbakan Binali Yıldırım’ın konuşmasının satırbaşları:
Azerbaycan’ı bu sefer Başbakan olarak ziyaret etmekten büyük mutluluk duyuyorum. Azerbaycan ve Türkiye arasında bir hukuk oluştu. Yeni hükümet kurulduğunda ilk ziyaret Azerbaycan’a gerçekleştirilir. Bu geleneğin ötesinde farklı bir anlam da taşıyor. Bizim hukukumuz kardeşlik hukukuna dayanıyor.

ALİYEV TÜRK HALKININ GÖNLÜNE TAHT KURDU
Azerbaycan-Türkiye ilişkileri geçen 25 yıl içerisinde her alanda gelişim gösterdi. Ticaret, yatırım, siyasi anlamda birçok mesafe katettik. Sayın Aliyev Ankara’daki saldırı sonrası hemen ziyarete gelmesi ile gönlümüzde taht kurdu. Gerçek kardeşliğin ne olduğunu tüm dünyaya gösterdiler. Bakü’ye ben ilk 2003 yılında gelmiştim. Bugün baktığımızda Bakü bambaşka bir hale geldi. Bu şehri bu hale siz getirdiniz bunun için çok teşekkür ediyoruz.

ULUSLARARASI TOPLUM ÇİFTE STANDARTI BIRAKMALI
Azerbaycan’ın dostu bizim dostumuz, düşmanı bizim düşmanımızdır. Ermenistan’ın yaptıklarına artık dur deme zamanı gelmiştir. Türkiye olarak bunun sıkı takipçisiyiz. Uluslararası toplum çifte standartalarından vazgeçmelidir. Azeri toprakları ne zaman geri verilirse o zaman bu mesele çözülmüş olur.

ALMANYA TARİHİ BİR YALANA İMZA ATTI
Dün Almanya’da tarihi bir yalana imza atıldı. Biz tarihin tarihçilere bırakılması gerektiğine inanıyoruz. Tarihçilerin bile ortak karara varamadığı bir konuda Almanya meclisi’nin böyle bir karar alması büyük bir talihsizliktir. Türkiye-Alman ilişkileri ciddi derecede zarar görmüştür. Almanya’da 3.5 milyona yakın orada yaşayan vatandaşımız var. Bu karar onlarda da çok ciddi anlamada hayal kırıklığı oluşturdu. Almanya’nın bu tahribatı giderecek kararları vermesini bekliyoruz.Bu ülkeler neden Hocalı katlimanı gündemine almıyor, neden sessiz kalınıyor. Burada da bir çifte standart var. Almanya kendi tarihi ayıbını sıradanlaştırmak için böyle bir karar aldı. Eğer geçmişe bakacak olursa burada en çok Avrupa ülkelerinin hesap vermesi gerekir.

İlham Aliyev’in konuşmasından satır başları…

“ERMENİ MESELESİ BAHANEDİR”
Almanya’nın kararı sipariştir. Ermeni meselesi bahanedir. Almanya’nın kararı siyasi bir meseledir. Azerbaycan her zamanki gibi Türkiye’nin yanındadır. Hürmetli Başbakan’ın Bakanlık döneminde önemli işleri birlikte yaptık. Türkiye ile enerji ihaleleri global hale geldi. Bir söz var… Bizim icraa ettiğimiz projeler hem bizi güçlendirir hem de bölgenin istikrarını güçlendirir. Türkiye, Dünyada önemli bir güçtür. Türkiye’nin gücü bizim gücümüzdür. Bugünkü müzakereler eminim ki gelecek için güzel projelere yol açacaktır.