Salı , 17 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / BAŞBAKAN: KİMSE ŞOV YAPMASIN!

BAŞBAKAN: KİMSE ŞOV YAPMASIN!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in yeniden göreve gelmesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunuyor:
Diyanet işleri başkanlığının birliğimiz bütünlüğümüz için büyük katkıları olmuştur. bu ezeli ve ebedi birliktelik için büyük gayret gösteriyorlar. Yurt dışında da çok önemli faaliyet yürütüyorlar. islam kardeşliği dolayısıyla yürüttüğü faaliyetler konusunda kendilerine müteşekkirim.
Sayın Cumhurbaşkanımızın takdiridir görevlendirmeyi ne zaman yapacakları. Özellikle bütçe takvimi bakımından hükümetimizin bir an önce göreve başlaması gerekmekte. Bizim süratle hükümetimizi kurup bütçemizi Meclis’ten geçirmemiz gerekli. Sayın Cumhurbaşkanımızın da takdirinin bu yönde olmasını bekliyoruz.
13 yıl içinde çok tecrübeler edindik. Hükümetimizi sunduğumuz gün yeni bakanlar kurulu kurmamız mümkün değil. Bakanlar Kurulu’nu kurduktan sonra değişiklikler yapılabilir. Ama çok sayıda bakanlık değişimi söz konusu değil.
Biz 23 Temmuz’da barış ve huzur operasyonu başlattığımızda ki, hala devam ediyor, “huzur geri gelene kadar mücadele devam edecek” demiştik. O zaman Silvan’daki operasyonlarımızı eleştirenler, seçimler için yapıldığı iddiasında bulunmuşlardı. Ancak Türkiye’de tek bir silahlı terörist kalmayana kadar bu mücadele sürecek. Kimse şov yapmaya kalkmasın. Silvan’da nasıl bir yığınak yapıldığını biz biliyoruz.
Irak ve Suriye’ye kara operasyonu hazırlığı yok. Gerekirse her türlü tedbiri almak için çalışmalarımız vardır.
Bir soruşturmada gerekli adımlar atılır. Bayan olsun erkek olsun, başörtülü olsun olmasın. İhtiyaç olmadıkça kelepçeli görüntünün ortaya çıkmasını istemeyiz. Hepimiz hukuk devleti kurallarına riayet edeceğiz. Bir kaçma tehlikesi veya başka tehlikeler söz konusuysa, özellikle hanımların kelepçeyle götürülmesini kabul etmemiz mümkün değil. Arkadaşlara derhal talimat verdim, bu soruşturulsun diye. Bu doğru değil. Ayrım yapmak kesinlikle kabul edilecek bir husus değildir. Bu maksadını aşan bir ifadedir.