Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / BARAKFAKIH KONAĞI AÇILDI

BARAKFAKIH KONAĞI AÇILDI

Bursa Büyükşehir belediyesi tarafından restorasyonu tamamlanan Kestel’in Barakfakih Mahallesi’ndeki tarihi konak, hizmete açıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ulaşımdan çevreye, tarihi mirastan kırsal kalkınmaya kadar her alanda hayata geçirdikleri projelerle şehrin doğusunun da yıldızının parladığını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi, raylı sistemin Kestel’e kadar uzatılması, bölgeye yüzme havuzları, spor salonları yapılması, alt yapının sil baştan yenilenmesi ile tarihi ve kültürel miras yatırımlarıyla Bursa’nın doğusu ile batısı arasındaki hizmet farkını ortadan kaldırmaya devam ediyor. Kestel ilçesi Barakfakih Mahallesi’nde geçen yıl temeli atılan Barakfakih Konağı da ilçeye değer katan eserler arasındaki yerini aldı. Restorasyonu tamamlanan ve sosyal kültürel etkinliklere ev sahipliği yapacak Barakfatih Konağı, Belediye Başkanı Recep Altepe, Kestel Belediye Başkanı Yener Acar, Bursa Milletvekilleri Bedrettin Yıldırım ve Aykan Erdemir, Kestel Kaymakamı Ziya Polat ve bölge halkının yoğun katılımıyla düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Doğunun yıldızı parlıyor
Barakfakih Hazretlerini anma ve pilav günü etkinlikleri kapsamında Barakfakih Hazretlerinin mezarı başında düzenlenen anma töreninin ardından Mahalle Konağı’nın açılış töreninde bölge halkına seslenen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, hayata geçirdikleri yatırımlarla şehrin doğusunun da yıldızının parladığını söyledi. Gerek raylı sistem yatırımları gerekse spor tesisleri ile Kestel’e yatırımlarının hız kesmeden sürdüğünü hatırlatan Başkan Altepe, yeni yasa ile birlikte kırsal kalkınmanın da en önemli öncelikleri arasına girdiğini kaydetti. Tarla yollarının düzenlenmesinden, sulama sistemlerine, ürün kalitesinin artırılmasında ambalajlama ve pazarlamaya kadar artık her alanda üreticinin yanında olduklarını ifade eden Başkan Altepe, “Nasıl 26 dalda Türkiye’ye örnek olduysak, kırsal kalkınmada da örnek olacağız. Bunun için çalışmalarımızı ilk günden başlattık ve Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı ve tarım şirketini ilk kuran belediye olduk. Diğer belediyeler şimdi bizim yaptığımız uygulamaları takip ediyor. Bugün hizmete açtığımız mahalle konağı da ilçenin özellikle sosyal ve kültürel yapısına değer katması açısından çok önemli. Ben bu konağın bölgeye kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Barakfakih için Kestel için hayırlı olsun” diye konuştu.

4 yılda büyük dönüşüm
Bursa Milletvekili Bedrettin Yıldırım da Türkiye’de olduğu gibi Kestel ilçesinde son 4 yılda yaşanan büyük değişime dikkat çekti. Dört yıl önce Barakfakih’e geldiğinde bölgede doğalgaz olmadığını, alt yapı sorunları yaşadıklarını hatırlatan Yıldırım, “Ancak bugün görüyorum ki bölgeye doğal gaz gelmiş. Altyapı sistemleri büyük ölçüde yenilenmiş pırıl pırıl bir Barakfakih var. Ben bu çalışmalarda emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe’ye, Kestel Belediye Başkanımız Yener Acar ile tüm kurumlarıma teşekkür ediyorum. Hizmete açtığımız konağın hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Hizmetlerimiz devam edecek
Kestel Belediye Başkanı Yener Acar’da 2009 yılında belediye statüsünden mahalle statüsüne dönüşen Barakfakih’te aradan geçen zamanda önemli çalışmaları hayata geçirdiklerini kaydetti. Bölgeye doğal gaz geldiğini Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle altyapının sil baştan yenilendiğini hatırlatan Acar, “Spor salonu, düğün salonu gibi daha birçok hizmeti bölgeye kazandırdık. İnşallah bundan sonra da hizmetlerimiz ve açılış törenlerimiz devam edecek. Bölgemize bu güzel eseri kazandırdıkları için Büyükşehir Belediye Bakanımız Recep Altepe ve ekibine teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Kestel Kaymakamı Ziya Polat ile Barakfakih Muhtarı Kemal Ayyıldız da bölgeye kazandırılan tarihi konak için Başkan Altepe’ye teşekkür etti.
Açılış kurdelesini kesen protokol üyeleri daha sonra Barakfakih Mahalle Konağı’nda düzenlenen sergiyi gezdi.