Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / Bahçeli’den “Sözde Soykırım” Kararına Sert Tepki

Bahçeli’den “Sözde Soykırım” Kararına Sert Tepki

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Alman Meclisinin Ermeni iddialarına ilişkin kararı hakkında, “Ak Parti Hükümeti Almanya Federal Meclisinin bu kararı karşısında en başta Geri Kabul Anlaşması olmak üzere, İncirlik’teki Alman askeri mevcudiyetiyle ilgili milli vicdanı rahatlatacak sorgulamaları hemen başlatmalı, gereğini etap etap yapmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Almanya’nın “sözde soykırım” kararını sert bir dille eleştirerek; “Almanya soykırım izi sürüyorsa, insanlığın ortak değer ve mirasına yönelik katliam örnekleri görmek istiyorsa ahlaken ve hukuken önce kendi geçmişine dikkatle bakmalıdır. Tarihimizin hiçbir döneminde soykırım kirliliği yoktur, kaldı ki aransa bile bulunamayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, Almanya Federal Meclisinin çarpık kararını kınadığını, yanlıştan dönülmesini beklediğini belirtti.

Federal Meclisin, sembolik ve skandal tasarıyı onaylayarak diaspora tezlerinin yanında durduğunu vurgulayan Bahçeli, söz konusu karar sonucunda Türkiye-Almanya ilişkilerinin ağır bir yara aldığını ve karşılıklı güvensizliğin derinleştiğini ifade etti.

İki ülke arasında geçmişi çok eskiye dayanan dostluk ve müttefiklik hukukunun önemli düzeyde gölgelenip, zedelendiğine işaret eden Bahçeli, “Şerefli Türk tarihini çarpıtma ve saptırma yarışına Almanya’nın da katılmış olması büyük bir talihsizlik, gizlenemez art niyetliliktir. Almanya soykırım izi sürüyorsa, insanlığın ortak değer ve mirasına yönelik katliam örnekleri görmek istiyorsa ahlaken ve hukuken önce kendi geçmişine dikkatle bakmalıdır. Tarihimizin hiçbir döneminde soykırım kirliliği yoktur, kaldı ki aransa bile bulunamayacaktır” ifadesini kullandı.

Toplu cinayetlerin, toplama kamplarının, gaz odalarının, vahşi kıyım ve infaz örneklerinin, Hitler caniliğinin kesinlikle Türk milletinin onurlu mazisinde görülmediğini ve yaşanmadığını vurgulayan Bahçeli, Almanya’nın kasti, kaba ve gerçekleri karalayan tutumunun insanlık vicdanında kabul görmeyeceği gibi Türk milleti nezdinde de hiçbir karşılığının ve inandırıcılığının olmayacağını bildirdi.

“TÜRK MİLLETİNİN ŞANLI VE SOYLU TARİHİ VARDIR”

Almanya’nın Türkiye’nin dostluğu yerine Ermeni diasporasının yalan ve iftiralarını tercih ettiğini, muhakkak surette en etkili cevabın verilmesi gerektiğini belirten Bahçeli, Türk milletini töhmet altında bırakmanın, küçük düşürmenin, baskı ve dayatma altına almanın Almanya’nın harcı ve haddi olmadığına işaret etti.

Hükümetten Geri Kabul Anlaşması başta olmak üzere İncirlik’teki Alman askeri mevcudiyetiyle ilgili milli vicdanı rahatlatacak sorgulamaları hemen başlatması ve gereğini etap etap yapmasını isteyen Bahçeli, “Türk tarihini lekelemeye ve milletimize soykırımcı çamuru atmaya kalkan Almanya’nın diplomatik yaptırımlara uğratılması da ihmal edilmemeli, sürüncemeye bırakılmamalıdır. Alman Hükümeti kabullenmek istemese de Türk milletinin tertemiz, şanlı ve soylu bir tarihi vardır. Tarihimiz üzerinde oynamalar yoluyla spekülasyona kalkışmak tepeden tırnağa soykırım ve insanlığın yıkımında parmak izi bulunan ülkelerin boyunu aşacaktır. Almanya’nın ne düşünüp hangi sonuca vardığı elbette değersiz ve önemsizdir.” görüşüne yer verdi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Türkiye ile ilişkilerin kapsamlı ve güçlü olduğuna telaşla vurgu yaptığını, bunun aldatma ve istismardan öte bir anlam taşımadığını ifade eden Bahçeli, “Utanacak bir geçmişimiz, boynumuzu bükecek bir yanlışımız, insanlığa karşı mahcup olacak eylem veya emelimiz hiç olmamış, bundan sonra da olmayacaktır. Türk milletinin özgüvenini kırmayı, tarihine yabancılaştırmayı, dününden koparmayı planlayan yerli ve yabancı çevreler amaçlarına ulaşamayacaklar, kazdıkları kuyuya eninde sonunda düşmekten de kurtulamayacaklardır. Sözde Ermeni soykırım cephesinde buluşan müfteriler koalisyonu hayal kırıklığı yaşamanın yanında Türklük ruh ve şuurundan hasretini çektikleri intikamlarını asla alamayacaklardır.” değerlendirmesinde bulundu.