Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / Aydın Doğan için şok karar

Aydın Doğan için şok karar

Aydın Doğan’ın kağıt ve baskı malzemelerinde haksız kazanç elde ettiğine dair dava yeniden ele alınacak. Sürecin başlaması durumunda Doğan ve üç sanık hakkındaki dava yeniden açılacak.

Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Hürriyet ve Doğan Gazetecilik’in, gazete kağıdı ve baskı malzemeleri ithalatı işlemlerini yurtdışındaki off-shore şirketleri üzerinden gerçekleştirerek Sermaye Piyasası Kanunu’na muhalefet ettiği ve küçük yatırımcıyı zarara uğrattığı gerekçesiyle Aydın Doğan hakkında açılan davanın usulüne uygun açılmadığına hükmetti. Soruşturmanın başladığı İstanbul Başsavcılığı, davanın yeniden açılmasına karar verirse süreç, sil baştan başlayacak.

SPK İTİRAZ ETTİ DOSYA AÇILDI
Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK), 2008 yılında yaptığı şikayeti üzerine Aydın Doğan, kızı Hanzade Vasfiye Doğan Boyner, İmre Barmanbek ve Ali Rıza Temuroğlu hakkında, kağıt ve baskı malzemesi temin eden şirketlere haksız kazanç sağlandığı gerekçesiyle “Sermaye Piyasası Kanununa muhalefet” suçundan dava açılmıştı. İddianamede, Doğan ve diğer üç yöneticinin 8 yıl 9 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmişti. Davanın görüldüğü İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesi, suçun yasal unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle Doğan’ın da aralarında bulunduğu 4 sanığın baretine karar verdi. SPK avukatları kararı temyiz etti. Dava dosyası Yargıtay Ceza Genel Kurulu gündemine taşındı. Dosya Ceza Genel Kurulu’nun gündemine uzun bir süre gelmezken Doğan ve 3 sanık hakkındaki dosya daha sonra Ceza Genel Kurulu’nun gündemine alındı. Dava dosyası ilk olarak geçen hafta Ceza Genel Kurulu’nda görüşüldü. Kurul’un 47 üyesinden 24’ü davanın usulüne uygun açılmadığına karar verdi. 23 üye ise bu karara muhalefet etti.

DAVA YENİDEN BAŞLAYACAK
Karar sonrası Doğan ve 4 sanık hakkındaki dava düşecek. Soruşturma yeri olan İstanbul Başsavcılığı, davanın yeniden usulüne uygun açılmasına karar verirse süreç sil baştan başlayacak. Sürecin yeniden başlaması durumunda Doğan ve üç sanık hakkındaki dava yeniden açılacak.

Star