Cumartesi , 21 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / AVRUPA BİRLİĞİ DAĞILABİLİR!

AVRUPA BİRLİĞİ DAĞILABİLİR!

Alman basınına konuşan Asselborn, dayanışma yerine kendi içine kapanmayı adet haline getirmesi ve halkın güvenini kaybetmesi durumunda AB’deki dağılmanın oldukça hızlı gerçekleşebileceğini söyledi. Lüksemburglu Bakan, yanlış anlaşılan nasyonalizmin gerçek bir savaşa yol açabileceği değerlendirmesini yaptı.
Almanya’nın ve birçok AB ülkesinin Cenevre Mülteciler Anlaşması’nın yürürlükte olduğunu anladığını ancak bazı ülkelerin AB’nin bazı değerlerini tam olarak benimsemediğini savunan Asselborn, insani değerlerin AB’yi hala bir arada tuttuğunu kaydetti.
Asselborn, dış sınırların güvenliğine dayanan ve Avrupa içerisinde serbest dolaşımı sağlayan Schengen Anlaşması’nın tehlikede olup olmadığı yönündeki bir soru üzerine de, “Böyle bir tehlike açık bir şekilde var. Bu sığınmacı krizine Avrupa’da bir çözüm bulmazsak, daha fazla ülkeler bu konuya sadece ulusal bir yaklaşım sergileyeceklerine inanırlarsa, o zaman Schengen öldü” ifadesini kullandı.
49787_avrupa-birligi-dagilabilirBöyle bir durumda AB’nin en büyük kazanımını kaybedeceğini ve bunun AB vatandaşları için ağır sonuçlar getirebileceği uyarısında bulunan Asselborn, sınırlarda kontrollerin yapılmasının ekonomi, turizm gibi alanları olumsuz etkileyebileceğini söyledi.