Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / ASKERİ TESİSLERDE BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI

ASKERİ TESİSLERDE BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI

FETÖ’cü hainlerin darbe teşebbüsünde bulunabilecek kadar kılcal damarlarına sızdığı TSK’daki tuhaflıklara bir yenisi daha eklendi. Jandarma Astsubay olan eniştesinin davetiyle Yalova Özel Eğitim Merkez Komutanlığı sosyal tesislerine ailesiyle birlikte giden Yalova Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yahya Özdemir’in, eşinin başörtüsü nedeniyle içeri alınmadığı öğrenildi.

28 Şubat sürecinin zulüm sembolü haline gelen başörtüsü yasağı, Yalova Özel Eğitim Merkez Komutanlığı’nda yeniden hortladı. TSK’yı kılcal damarlarına kadar saran FETÖ cuntasının temizlendiği bir sürece denk gelen tuhaf olayda, Jandarma Astsubay olan eniştesinin davetiyle Yalova Özel Eğitim Merkez Komutanlığı sosyal tesislerine giden Yalova Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yahya Özdemir’in, eşinin başörtüsü nedeniyle içeri alınmadığı öğrenildi. Konuya ilişkin açıklama yapan akademisyen Yahya Özdemir, nizamiyeye giriş esnasında görevli asker tarafından kimliklerinin istendiğini belirterek, “Görevli, başörtülü olan eşimin kimlik fotoğrafından dolayı bizi içeri alamayacağını, yasak olduğunu söyledi. Mevzuatta böyle bir yasağın bulunmadığını belirtmeme rağmen Yalova Özel Eğitim Merkezi Komutanı Gökhan Gökgöz’ün talimatı olduğu söylenerek askeri tesise girişimize izin verilmedi” ifadelerini kullandı.

“ASKERİ TESİSE BAŞÖRTÜSÜYLE GİRMEK YASAK!”

Müslümanlar’a yönelik baskıların en üst seviyeye ulaştığı 28 Şubat’taki zulüm günlerini akıllara getiren olay 18 Ağustos’ta meydana geldi. İddialara gore; Yalova Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yahya Özdemir, istirahat için Kırşehir’den Yalova’ya gelen Jandarma Astsubay eniştesinin akşam yemeği daveti üzerine Yalova Özel Eğitim Merkez Komutanlığı Sosyal Tesisleri’nde buluşmak üzere randevulaştı. Saat 19 sularında eşi Elif Özdemir ve çocuklarıyla birlikte askeri tesise gelen akademisyen Yahya Özdemir’den nizamiye girişinde kendisi ve eşinin kimlikleri istendi. Tesise giriş için bir sure bekletilen Özdemir, bu esnada beklemedik bir cevapla sarsıldı. Askeri görevli, başörtülü olan eşinin kimlik fotoğrafındaki tesettürlü fotoğraf gerekçesiyle nizamiyeye girişine izin verilemeyeceğini söyledi. Tüm itiraz ve ısrarlara rağmen Özdemir’in eşi, başörtülü olduğu gerekçesiyle Yalova Özel Eğitim Merkez Komutanlığı Tesisleri’ne alınmadı.

ÖZDEMİR: ‘YASAK’ CEVABI EŞİMİ ÇOK ÜZDÜ

Bir yandan hayal kırıklığına uğrayan eşini teselli eden, bir yandan da AK Parti iktidarında tarihe karışan bu keyfi uygulamaya karşı çıkarak haklarını arayan Yahya Özdemir, yaşadıklarını Akit’e anlattı. Kendilerine ‘giriş yasağı’ kararını ileten görevli askerlere böyle bir yasağın olmaması gerektiğini ve çağ dışı olan bu yasağın kalkmış oldığunu ifade ettiklerini bildiren Özdemir, “Talebimiz üzerine görevliler yetkili bir uzman çavuşu aradı. Yalova Özel Eğitim Merkez Komutanı’nın yanında görevli olduğunu öğrendiğimiz bu uzman çavuş, nizamiyeden kendisi arandığında da komutanın yanındaydı. Nizamiyede görevli asker durumu aktardı. Oradaki komutanın cevabı ise ‘Biz başörtülü kadını buraya alamayız.’ oldu.” şeklinde konuştu. Bu cevap üzerine askeri tesisten ayrılmak zorunda kaldıklarını söyleyen Özdemir, “Kendisi de rütbeli asker olan eniştem orada çok üzüldü. Başörtülü eşim de aynı zamanda uygulamaya çok üzüldü.”dedi.

Giriş yaptıkları yerde güvenlik kameralarının da bulunduğunu anımsatan Özdemir, “Nizamiyede kamera kayıtları da var. Burada o konuşmalarımız bizi içeri almayışları, yasak karşısında geri dönüşümüz kamera kayıtlarında mevcuttur.” diye konuştu.

BU KEYFİ UYGULAMAYA İMZA ATAN KİMSE CEZALANDIRILSIN

Nüfusunun yüzde 99’u Müslüman olan Türkiye’de bu tür çağdışı uygulamaların tamamen sona erdirilmesi gerektiğini dile getiren Yahya Özdemir şu görüşleri paylaştı: “Artık ülkemizin bunları aşması gerekiyor. TSK’nın bu uygulamayı kaldırdığına düşünüyorum. Fakat sanırım burada keyfi bir uygulama ile karşılaştık. Bu keyfi uygulama konusunda Ankara’daki yetkililerimizin bu haksız uygulamayı kaldırmalarını ve her kim bu yanlış uygulamayı yapıyorsa cezalandırılmasını istiyoruz.”

ÇAĞDIŞI YASAĞI DOĞRULADILAR

İddialar üzerine ulaştığımız Yalova Özel Eğitim Merkez Komutanlığı’nın danışma birimi görevisi Seda Dilli, iddianın doğru olduğunu beyan etti. Komutanlık yetkilisi, “Yalnızca boğaz altından bağlanmış olarak ‘Babanne başörtüsü’ diye tabir edebileceğimiz şekildeki başörtülüleri kabul edebiliyoruz ancak tam tesettürlü bayanların girişine izin verilmiyor” bilgisini paylaştı. Yetkili, emri veren kişinin ise Yalova Özel Eğitim Merkezi Komutanı Deniz Albay Gökhan Gökgöz olduğunu belirtti. Albay Gökhan Gökgöz ise önce hangi kurumdan aradığımızı sordu. “Akit” cevabını aldıktan sonra sorularımıza cevap vermeyerek“Size bilgi veremem, şu an toplantıya girmem gerekiyor” diyerek telefonu kapattı.