Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / AŞAMALI DAEŞ TEMİZLİĞİ

AŞAMALI DAEŞ TEMİZLİĞİ

Fırat Kalkanı harekâtı kapsamında DAEŞ’e yönelik El Bab operasyonunun ayrıntıları ortaya çıktı. Bölge 3 aşamalı operasyonla DAEŞ’ten temizlenecek. Önce mayınlardan temizlenecek sonra ÖSO ordusu üç koldan saldıracak ve TSK top atışları yapacak.

TSK’nın Cerablus’u DAEŞ’ten temizlemesinin ardından Fırat Kalkanı harekâtının rotası El Bab’a çevrildi. Operasyonun detaylarına ulaşıldı.

2 /20 El Bab’da 3 aşamalı DAEŞ temizliği
Operasyonun merkezinde Türkmenlerin oluşturduğu Sultan Murad, Fatih Sultan Mehmet ve Halep 1. Tümeni ile Arapların oluşturduğu Ahrar uş-Şam’dan oluşan grupların başını çektiği 3 bin unsurlu ÖSO yer alacak.

3 /20 El Bab’da 3 aşamalı DAEŞ temizliği
Birlikler El Bab’ın Çobanbey’in güneyinden çevresine sardı. Özel eğitim alan Halep 1. Tümeni mayın temizleme görevini yürütüyor. Diğer gruplar ise El Bab’ı üç koldan kuşattı. İlk hedef Çobanbey ile El Bab arasında bulunan 20 köyü ele geçirmek.

4 /20 El Bab’da 3 aşamalı DAEŞ temizliği
1.İLK AŞAMA MAYIN İMHASI

Türkiye sınırında güvenli bölge oluşturmada kritik bölge olan El Bab’a operasyon fiilen başladı. Önce Çobanbey ile El Bab arası terörislerden temizlenecek. Ardından El Bab’ın etrafına döşenen mayınlar imha edilecek. Bu görevi ÖSO bünyesindeki Halep 1. Tümen’i üstlenecek.

5 /20 El Bab’da 3 aşamalı DAEŞ temizliği
2. ÖZEL KUVVETLER VE 3 KOLDAN ÇEMBER

Mayınların temizlenmesinin ardından Sultan Murad, Fatih Sultan Mehmet ve Ahrar uş-Şam’dan oluşan üç grup El Bab’a doğru ilerleyecek.Bu operasyona 30 askerden oluşan Amerika Birlleşik Devleteri’ne ait Özel Kuvvetlere bağlı bir grup da eşlik ederek güvenliği sağlayacak.

6 /20 El Bab’da 3 aşamalı DAEŞ temizliği
3. TSK GERİDEN TOP ATIŞI YAPACAK

Türk Silahlı Kuvvetleri operasyonda sıcak çatışmaya girmeyecek. Özgür Suriye Ordusu (ÖSO)geri hattan takip edecek tanklar ve zırhlı birlikler terer örgütü DAEŞ hedeflerini top atışları ile vuracak. Hedeflerin imhasından sonra ÖSO adım adım El Bab’ta ilerleyecek.

7 /20 El Bab’da 3 aşamalı DAEŞ temizliği
KOALİSYON UÇAKLARI HAVADAN VURACAK

¦ El Bab’daki operasyona koalisyon uçakları da havadan destek verecek. Özellikle DAEŞ’in yoğun mevzilerinin olduğu iç kesimlerde verilen koordinatlara göre hedefeleri koalisyon uçakları bombardımana tutacak.

8 /20 El Bab’da 3 aşamalı DAEŞ temizliği
MİLLİ ‘İHA’LARLA NOKTA ATIŞ

Operasyona 30 kişilik ABD özel kuvvetler askeri de destek verecek. TSK’da zırhlı birlikler ve tanklarla geriden DAEŞ’e nokta atışı yapacak. Koalisyon uçakları da verilen koordinatları havadan bombalayacak. Milli İHA Bayraktar TB2’ler de sınır hattında DAEŞ’ten gelecek roket misillemesine karşı 24 saat görev yapacak.

9 /20 El Bab’da 3 aşamalı DAEŞ temizliği
FIRTINALAR GECE GÜNDÜZ SINIR HATTINDAKi HEDEFLERi VURUYOR

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında önceki gün Suriye’nin Baragat, Keferhan ve çevre köylerindeki DAEŞ mevzileri, TSK’nın fırtına obüsleri ile vuruldu. ÖSO birliklerinin de yer aldığı bölgedeki çatışmalar da 3 gündür şiddetli bir şekilde devam ediyor. Fırtına obüsleri tarafından vurulan DAEŞ hedeflerinden yoğun duman yükseliyor. Patlama sesleri sınırın Türkiye tarafından da duyuluyor.

10 /20 El Bab’da 3 aşamalı DAEŞ temizliği
5 BİN KM’LİK ALAN

Türkiye’nen örerdiği 48 km derinlik 98 metre genişlikteki yaklaşık 5 bin kilometre karelik alan ‘Ucuşa Yasak Güvenli Bölge’yi oluşturacak.

11 /20 El Bab’da 3 aşamalı DAEŞ temizliği
Bu derinlik, Türkiye-Suuriye sınır hattında konuşlu Fırat Obüsleri’nin 50 km’lik menzil içinde olacak. Güvenli bölgede hattın tamamlanması için El Bab’ın doğu ve batı kırsalı terör örgütü DAEŞ’ten temizlenecek.

Akşam

12 /20 El Bab’da 3 aşamalı DAEŞ temizliği
13 /20 El Bab’da 3 aşamalı DAEŞ temizliği
14 /20 El Bab’da 3 aşamalı DAEŞ temizliği
15 /20 El Bab’da 3 aşamalı DAEŞ temizliği
16 /20 El Bab’da 3 aşamalı DAEŞ temizliği
17 /20 El Bab’da 3 aşamalı DAEŞ temizliği
18 /20 El Bab’da 3 aşamalı DAEŞ temizliği
19 /20 El Bab’da 3 aşamalı DAEŞ temizliği
20/20 El Bab’da 3 aşamalı DAEŞ temizliği