Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / EKONOMİ / ARAPLARIN YENİ GÖZDESİ!

ARAPLARIN YENİ GÖZDESİ!

Yılın ilk 8 ayında yabancıların Türk firmalarına yönelik 53 satın alma ve birleşme gerçekleşirken, bu işlemlerin hacminin 3,5 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Yabancılar en çok bilişim ve internet sektörüne yönelik işlemler gerçekleştirirken, gıda sektörü de yabancı yatırımcılar için ön planda.
KEÇİ SÜTÜ VE ÜRÜNLERİ İLK SIRALARINDA
Geçen yıl Infinity Invest Holding’in Özsüt’ü satın alması gündem yaratırken Kuveyt merkezli iki Arap fonu ve ABD’li bir yatırım grubu, keçi sütü ve keçi peyniri üreten İzmir merkezli bir firmayı mercek altına aldı. Satın alma ve birleşmelerde aracı kuruluş olarak yer alan GB Turkey CEO’su Figen Tezcan’a göre, yabancı yatırımcıların yeni gözdesi gıda sektörü. Tezcan’a göre sağlık ve eğitim sektöründen sonra yakın gelecekte süt ağırlıklı olmak üzere gıda sektöründen birçok yerli firma uluslararası sermaye ile evlilik yapacak.Yabancı fonlar ve İzmirli firma arasında görüşmelerin devam ettiğini söyleyen Tezcan, “Körfez sermayesi Türkiye’de yatırım kararını kısa vadeli değil, uzun planlı düşünerek şekillendiriyor. Özellikle keçi sütü ve peynir başta olmak üzere keçi sütü ürünleri Arap yarımadası ve Körfez ülkelerinde büyük talep görüyor. Söz konusu firma da geçtiğimiz aylarda Suudi Arabistan ve Ürdün’e yaptığı ithalat ile pazara ilk adımını atarak olumlu geri dönüşler almıştı” şeklinde konuştu.
DÜNYA VE TÜRKİYE’DE YÜKSELEN TREND KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK
2014 yılında küçükbaş hayvan ürünleri bir önceki yıla göre yüzde 230 oranında artış gösterdi. Koyun eti bir önceki yıla göre yüzde 5,1 oranında artarken, keçi etinde ise bu artış yüzde 53,69 oranında oldu. Koyun ve keçi sütü ile ürünleri tüketiminde de yurt içi ve dünya pazarında artış yaşanırken, TUİK verilerine göre bu artış oranı yüzde 70 olarak gerçekleşti.