Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / ANTALYA EMNİYET MÜDÜR YARDIMCISI : KENTİN GÖBEĞİNDE APO DİYE SLOGAN ATTIRMAM…

ANTALYA EMNİYET MÜDÜR YARDIMCISI : KENTİN GÖBEĞİNDE APO DİYE SLOGAN ATTIRMAM…

“Kentin göbeğinde ‘Apo’ diye slogan attırmam”

HDP’li vekil, emniyet yetkililerinin “İnsanlar öldü, halay mı çekeceksiniz” sözlerine sadece “Haklısınız” dedi…
Garo Paylan

Antalya’da nevruzu kutlamak için bir araya gelen HDP’li grubun Kürtçe ‘Biji serok Apo’ diye slogan atmasına sinirlenen İl Emniyet Müdür Yardımcısı Alper Bostancı, “Açıklamanızı yapıp dağılın. Kentin göbeğinde ‘Apo’ diye slogan attırmam” dedi.
Antalya’nın Kepez İlçesi’nde HDP İlçe Başkanlığı önünde Cumartesi günü bir araya gelen grup, nevruzu kutlamak için hazırlık yapmaya başladı. Bu sırada geniş güvenlik önlemleri alan polis ekipleri, çevrede bulunan araçları güvenlik gerekçesiyle çektirip, dedektör köpeklerle arama yaptı.
Bu sırada aralarında HDP İl Eş başkanları Ahmet Kaya ve Zarife Atik’in de bulunduğu grup halay çekmeye başladı. Zaman zaman, Kürtçe ‘Biji serok Apo’ diye slogan atan gruba dağılmaları uyarısında bulunan İl Emniyet Müdür Yardımcısı Alper Bostancı, “Kentin göbeğinde ‘Apo’ diye slogan attırmam” dedi. Zaman zaman gergin anların yaşandığı alandakilere HDP İstanbul Milletveki Garo Paylan da katıldı. Yeniden bir araya gelen grup slogan atmaya başlayınca polis müdahale için hazırlık yaptı. Bunun üzerine Güvenlik Şube Müdürü Mesut Görücü ile bir araya gelen Milletvekili Paylan, “Halay çekip dağılmak istiyoruz” talebini iletti. Şube Müdürü Görücü ise “Sayın vekil siz gelmeden burada halay çekildi. Suç unsuru olan sloganlar atıldı. Lütfen artık dağılın. Herkes konuşmayı yaptı ve bitti” yanıtını verdi. HDP’lilerin beklemeye devam etmesi üzerine Görücü, “Bakın İstanbul’da bomba patladı, insanlar öldü. Şimdi bu ölümlerin üzerine halay mı çekeceksiniz? İnsanlar ölümlerde bayramlarını bile iptal eder. Halay çekmez size de yakışmaz” diye konuştu.
Bu sözler üzerine HDP Milletvekili Paylan, “Haklısınız” diyerek emniyet müdürlerinin yanından ayrıldı. HDP’liler bunun üzerine sessizce dağıldı.
DHA