Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / Ankara’da FETÖ soruşturmasında yeni gözaltı kararları

Ankara’da FETÖ soruşturmasında yeni gözaltı kararları

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında, ByLock kullanıcısı olduğu belirtilen, KHK ile meslekten atılan memurlar, emniyet personeli ile kapatılan medya kuruluşlarının çalışanlarının bulunduğu çok sayıda kişi hakkında gözaltı kararı var.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 13 ilde ByLock kullanıcısı olduğu tespit edilen 105 eski emniyet mensubu hakkında gözaltı kararı verildiğini açıkladı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamaya göre, FETÖ/PDY yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında 13 ilde ByLock kullanıcısı olduğu tespit edilen 105 eski emniyet mensubu hakkında gözaltı kararı verildi. Hakkında gözaltı kararı verilen şüphelilerden 2’sinin emniyet amiri, 6’sının emniyet müdürü, 3’ünün komiser, 21’inin komiser yardımcısı, 4’ünün başpolis ve 67’sinin de polis olduğu öğrenildi.

BAKANLIK’TA FETÖ OPERASYONU
Savcılık, kamu kurum ve kuruluşlarındaki FETÖ yapılanmasına ilişkin sürdürdüğü bir başka soruşturmada ise, 153’ü kapatılan medya kuruluşları, emniyet ile Orman ve Su İşleri Bakanlığının eski personeli olan, 6’sı ise bakanlıkta halen görev yapan toplam 159 kişi hakkında gözaltı kararı çıkardı.

Başsavcılık kaynaklarının verdiği bilgiye göre, örgütün şifreli haberleşme programı ByLock kullandığı belirlenen ve 6’sı halen görevde olan Orman ve Su İşleri Bakanlığı personeli 20 kişi ile daha önce kanun hükmünde kararnamelerle kapatılan medya kuruluşlarında görev yapan 34 kişi hakkında, FETÖ soruşturmaları kapsamında gözaltı kararı verildi.