Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / Amerika: PYD Terör Örgütü Değil

Amerika: PYD Terör Örgütü Değil

Amerika Birleşik Devletleri’nde terörizm raporu yayımlandı. PKK, o listede terör örgütü olarak yer aldı. Ancak ABD tüm delillere rağmen ısrarla PKK’nın Suriye kolu PYD ve YPG’yi terör örgütü olarak kabul etmiyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan, “terörizm 2015 ülkeler raporu” yayımlandı. Terör örgütü PKK da raporda yer aldı. Ancak, PKK’nın Suriye kolu PYD ve YPG terör örgütü olarak değerlendirilmedi.

Raporun Türkiye hakkındaki bölümünde, PKK’nın yanı sıra, TAK, DHKP-C, MLKP gibi terör örgütleri sıralandı ve DAEŞ’in yaptıkları dahil,
Türkiye’de düzenlenen terör eylemleri hakkında bilgi verildi. Raporda, Türkiye’nin Suriye’de faaliyet göstren PYD ve bunun askeri kanadı YPG’yi terör örgütü olarak kabul ettiği belirtildi. Türk güvenlik güçlerinin PKK’ya yönelik operasyonlar yürüttüğü hatırlatıldı. Temmuz 2015’ten bu yana 300’den fazla güvenlik görevlisinin PKK’nın düzenlediği saldırılarda şehit olduğu kaydedildi.

Raporda, terör saldırılarının 2015 yılında toplam 92 ülkede görüldüğü bilgisine de yer verildi. Saldırıların yüzde 55’inin Irak, Afganistan, Pakistan, Hindistan ve Nijerya’da gerçekleştiğine dikkati çekildi..