Cumartesi , 21 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / ALMANYA’DAN SKANDAL TEHDİT

ALMANYA’DAN SKANDAL TEHDİT

Alman vekillerin İncirlik ziyareti talebine olumlu yanıt vermeyen Türkiye’ye Alman politikacıların tepkisi devam ediyor. Alman Federal Meclisi’nde kabul edilen skandal soykırım kararının ardından iki ülke arasındaki gerginlik devam ederken yeni bir gelişme daha yaşandı. Federal Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, DAEŞ’le mücadelede kullanılacak olan AWACS keşif uçaklarının İncirlik’e gönderilmeyebileceğini söyledi.

Alman milletvekillerinin Adana’daki İncirlik Hava Üssü’nü ziyaretine Türkiye’nin izin vermemesi konusunda bir açıklama yapan Federal Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, DAEŞ’le mücadelede kullanılacak olan AWACS keşif uçaklarının İncirlik’e gönderilmeyebileceğini söyledi. DAEŞ’in, Türkiye ve Almanya’nın ortak düşmanı olduğunu ifade eden Ursula von der Leyen, Türkiye’yi, mevcut gerilimler yüzünden ortak hedefleri unutmamaya çağırdı.

SKANDAL TEHDİT

Alman milletvekillerinin İncirlik ziyaretine izin verilmesi için Türk Hükümeti’ne çağrıda bulunan Alman Bakan, çözüm konusunda diyaloğun önemli olduğuna vurgu yaptı. Federal Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, AWACS tipi keşif uçaklarının DAEŞ’le mücadele amacıyla Türkiye’ye gönderilmesinin Federal Meclis’te milletvekillerinin onayına sunulacağını da hatırlattı. Von der Leyen, “Milletvekilleri buna ancak Alman askerlerini görev yerinde ziyaret edebilirlerse onay verirler” dedi.

ALMAN ASKERLERİNİN İNCİRLİK’TEKİ SAYISININ ARTIRILMASI PLANLANIYOR

Adana’daki İncirlik Üssü’nde Almanya’nın uluslararası koalisyonun DAEŞ’le mücadelesine destek için 240 askeri ve Tornado tipi keşif uçakları bulunuyor. Alman askerlerinin İncirlik’teki sayısının artırılması planlanıyor. Ancak Alman Federal Meclisi’nde kabul edilen Ermeni soykırım kararından ötürü iki ülke arasındaki bir süredir gerginlik yaşanıyor. Ankara, Alman milletvekillerinin İncirlik’teki Alman askerlerini ziyaretlerine izin vermiyor. Alman politikacılar ise bu duruma tepki gösteriyorlar.

Kaynak: DHA