Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / AKIN İPEK’TEN PARALEL KUYU!

AKIN İPEK’TEN PARALEL KUYU!

İngiltere’de olduğunu ifade eden Firari Koza İpek Holding’in patronu Akın İpek’in Batman’da ‘paralel kuyu’ açarak sondaj yaptığı ortaya çıktı. İpek, 56 bin varil petrol çıkarma hakkı olduğu halde 115 bin varil petrol çıkardı.

FETÖ finansmanı suçlamasıyla şirketleri hakkında soruşturma başlatılıp, hakkında yakalama kararı çıkarılınca soluğu yurtdışında alan Koza İpek Holding’in patronu Akın İpek’in petrol firması, Batman Kozluk’ta ‘paralel kuyu’ açarak petrol sondajı yaptı ve TPAO’ya ait petrolü gasp etti. Yemişlik adlı bölgedeki toplam rezervuarın yüzde 10’una sahip olan İpek Enerji şirketi, 56 bin varil petrol çıkarma hakkı olduğu halde 115 bin varil petrol çıkardı.

RUHSAT SINIRINI AŞTI

Kasım 2010’da Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nden (PİGM) deneme ruhsatı alan İpek Enerji, sondaj yapmak için Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) kendi sahasında arama çalışmalarını bitirmesini bekledi. Ve TPAO bölgede petrol bulur bulmaz mevzuat boşluğundan faydalanarak ruhsat sınırına 50 metre mesafede bir ‘paralel kuyu’ açtı. Ve TPAO’nun petrolünü almaya başladı. Bölgede 20, hatta 10 metreye kadar düşen aralıklarla yeni kuyular açan İpek Enerji, yüzde 90’ı TPAO’nun olan petrolün yüzde 20’sini çıkarmaya başladı.
ENERJİ BAKANI: TPAO HAKLI

63. Hükümet’in Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, TPAO-İpek Enerji ihtilafının perde arkasını anlattı. Alaboyun, ihtilafın bağımsız bir yabancı kuruluşça hazırlanacak rapor doğrultusunda çözümlenmesini umduklarını, eğer sorunu bu da çözmezse TPAO’nun mahkemeye gideceğini açıkladı. Alaboyun, “Üç yıl boyunca sondaj yapmayıp TPAO yapınca gelip dibinden kuyu açmak yasal boşluktan faydalanıp hazıra konmaktır” dedi.

Kaynak : Sabah8QJl5_1442727862_1844