Çarşamba , 18 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / Akaydın kasayı boşaltmış

Akaydın kasayı boşaltmış

Antalya’da AK Partili Türel dönemindeki projeleri keyfi durdurup belediyeyi zarara uğrattığı gerekçesiyle devlete 10 milyon TL tazminat ödemeye mahkum edilen Akaydın’ın 5 yılda tazminat adı altında çeşitli firmalara 117 Milyon TL ödediği ortaya çıktı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin AK Partili Menderes Türel döneminde başlattığı 4 tesisten oluşan 100. Yıl Spor Kompleksi’ni 2009’de göreve gelince keyfi olarak durdurup belediyeyi zarara uğrattığı gerekçesiyle devlete 10 milyon TL tazminat ödemeye mahkum edilen eski Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı, CHP Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın’ın inşaatı yapacak Baraj İnşaat’a belediye kasasından 30 milyon TL tazminat ödediği ortaya çıktı. 5 yıl geciken proje, TOKİ ile Gençlik ve Spor Bakanlığı marifetiyle 1,5 yılda tamamlandı. Türel, “2008’de başlayan inşaat devam etse belediye kasasına 13 Milyon TL girecekti. Akaydın seçilince danışıklı dövüşü akla getiren bir düzenlemeyle sadece bu stad inşaatını yapan firmaya 30 Milyon TL tazminat ödenmiş” dedi.

PLAN DEĞİŞİKLİĞİ KASITLI
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, Akaydın’ı tazminata mahkum eden süreci şöyle anlattı: “2008’de başlattığımız 100. Yıl Spor Kompleksi projesini 13 Milyon TL belediyeye gelir sağlayacak, belediyenin kasasından bir kuruş çıkmayacak şekilde ihale ettik. Tabi ince noktası şu, benim firmayla yapmış olduğum sözleşmede yüklenici firma hiçbir şart ve koşulda yani hukuken ifası olmadığı takdirde bir mahkeme kararıyla bir kuruş tazminat talep edemez diye bir madde koymuştum. 2009’da Akaydın göreve gelince orada bile bile Baraj İnşaat isimli firmaya tazminat hakkı doğuracak bir plan değişikliği yapıldı. Bu değişiklikle söz konusu alan ‘belediye hizmet alanı’ olarak değiştirildi. Oysa benim ilk dönemimde inşaatını başlattığım belediye hizmet binasının yüzde 80’i tamamlanmıştı. Yüklenici Baraj İnşaat da bunun üzerine ‘Antalya’nın böyle bir ihtiyacı yokken burayı belediye hizmet alanı yapmanız beni mağdur etmiştir, bana tazminat hakkı doğmuştur’ dedi ve dava açıp kazandı. Bu plan değişikliğinin ‘belediye hizmet alanı’ olarak çevrilmesinin yükleniciye tazminat hakkı doğurmak için bile bile yapıldığını düşünüyorum. Firma üç gün içinde yüklenici firmadan alt yüklenici olarak sözleşmeyi devralmak süretiyle anlaşmalar yaparak tazminat davası açtı. Bu kadar hızlı olması danışıklı dövüşü aklımıza getirdi.”

ANTALYA 5 YIL KAYBETTİ
Türel, Akaydın’ın belediye başkanlığı döneminde 5 yıl boyunca bu şekilde keyfi olarak durdurulan hizmetler yüzünden çeşitli firmalara 117 Milyon TL’nin belediye kasasından ödendiğini kaydetti. Akaydın’ın bizzat başkan olarak belediyeye karşı açılan söz konusu tazminat davalarının sonuçlarına kaşı temyize gitme hakkı bulunduğunu ifade eden Menderes Türel, “Hiç bir tazminat davası için temyize gidilmemiş.” dedi. “Temyiz edip etmeme yetkisi tamamen belediye başkanının kendisindedir. Temyiz etmesi bir hukuki zorunluluk değildir, temyiz etmeyedebilir ama temyiz etmeyerek bunun bedelini şahsen üstlenmiş olur. Zaten temyiz etmediğinden dolayı şahsen sorumlu tutuldu.” dedi.

KİRLİ İLİŞKİ ŞÜPHESİ
Türel, “Yüklenici firma ile Mustafa Akaydın arasında bir ilişki olabilir mi? sorusunu gündeme getiren bu tabloyla ilgili şunları söyledi: “Yüklenici firma burada elini sıcak sudan soğuk suya koymadan kılını kıpırdatmadan milyonları kazanmıştır. Haksız menfaati sağlayanlar Sayıştay kararıyla bunun bedelini ödeyecekler. Ama bunun arkasında bir takım kirli ilişkiler olduğunu tahmin ediyorum. Ancak henüz bununla ilgili bir ispatımız yok”

ATAŞEHİR’DEN DAHA BÜYÜK VURGUN
Akaydın’ın 100. Yıl Spor Kompleksi inşaatının haricinde Ant-Kart isimli firmaya da benzer sebeplerle 30 milyon TL ödediğini kaydeden Türel, “2 firmaya toplam 60 Milyon TL belediye kasasından ödedi” dedi. Akaydın’ın “Menderes Türel bana borç bıraktı, ödeyemiyorum” diye gazetecilerin önünde poz vererek borçlu belediye imajı çizdiğini hatırlatan Türel, şöyle konuştu:

MÜCADELEMİZ SÜRÜYOR
“Ama ne ilginçtir ki 60 Milyon TL’yi iki günde ödüyor. 5 senede belediyenin kasasından haksız şekilde ödediği 117 Milyon TL’nin 100 Milyon TL’si üç firmaya ödenmiş. Bu firmaların isimleri belli. Ortaklık yapıları, para trafikleri araştırılmalı” diye konuştu. Hukuki olarak geri kalan tazminat miktarını ödememek için mücadele ettiklerini ifade eden Türel, “Ödediklerini bizden önce ödemiş zaten ona yapabileceğimiz bir şey yok. Gazetenizde yayınlanan haberde Akaydın’a kesilen tazminat, kendi şahsi sorumsuzluğu nedeniyle kesilmiş olan bir ceza dedi.

247 MİLYON ALABİLİR
Türel, şunları anlattı: “Sadece 100. Yıl Spor Kompleksi ile ilgili 30 Milyon TL firmaya ödenmiş ama 247 milyon TL daha tazminat ödeme riski var. Diğer firmaların açtığı davalar dahil değil. Diğerlerinde de benzer süreçler gündeme gelebilir. İnşallah diğer davaları Büyükşehir Belediyesi olarak biz kazanırız da fakirin fukaranın parasını birilerinin cebine girmeden kurtarırız.” Akaydın’a kesilen cezanın bir ilk olduğunu vurgulayan Türel, Akaydın’ın keyfi kararlarıyla kamu menfaatinin 5 yıl gecikmesine ve ölçülemeyen milyonlarca liralık zarara neden olduğunu söyledi. Göreve gelir gelmez stadı bitirdiklerini belirten Türel, “İnşallah önümüzdeki sezon açacağız ama Antalya sadece milyonlar değil koskoca 5 sene kaybetti. Antalya’da milletin cebinden çalınan miktarlar Ataşehir’den misli misli fazladır.”

KILINI KIPIRDATMADAN 30 MİLYON TL KAZANDI
2008’de 100 Yıl Spor Kompleksi adıyla 1 kapalı yüzme havuzu, bir kapalı spor salonu 10 bin kişilik çok amaçlı salon ve 33 bin kişilik staddan oluşan toplam 4 tesis yapılacaktı. Firma tesisleri kendi bütçesinden yapacak belediyeye 13 milyon 333 bin TL ödeyecekti. Baraj İnşaat bunun karşılığında 40 dönüm ticaret alanının kullanım hakkını elde edecekti. Firma, inşaatın durdurulunca ardından bilirkişilere yaptırdığı incelemede kârdan mahrumiyet miktarının 277 milyon TL olduğunu iddia ederek mahkemeye başvurdu. Hafriyat masrafı dışında harcama yapmadan belediyeden 30 Milyon TL aldı. Firmanın tazminat talebi mahkeme tarafından onaylanırsa 247 Milyon TL daha alacak.

Yeni Şafak