Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / AK Parti’den 15 Temmuz açıklaması.

AK Parti’den 15 Temmuz açıklaması.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ünal, “‘Kontrollü darbe’, ‘Başarısızlığa mahkum edilmiş darbe’ gibi ifadeler üzerinden 15 Temmuz’un birileri tarafından bölünmesine, perdelenmesine, itibarsızlaştırılmasına izin vermeyeceğiz.” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” dolayısıyla düzenleyecekleri anma programlarına ilişkin basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Mahir Ünal’ın açıklamaları şu şekilde;

“BİRİLERİNİN 15 TEMMUZ’U İTİBARSIZLAŞTIRMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, 15 Temmuz’u anma programlarına ilişkin yaptığı açıklamada,”Ne kadar perdelenmek, itibarsızlaştırılmak istense de 15 Temmuz’un önemi, kıymeti ve 15 Temmuz gecesi bu milletin nasıl bir destan yazdığını unutmadık, unutturmayacağız. Birilerinin 15 Temmuz’u itibarsızlaştırmasına müsaade etmeyeceğiz. ‘Kontrollü darbe’, ‘Başarısızlığa mahkum edilmiş darbe’ gibi ifadeler üzerinden 15 Temmuz’un birileri tarafından bölünmesine, perdelenmesine, itibarsızlaştırılmasına izin vermeyeceğiz.” dedi.

“CHP’NİN BUNU ANLAMASI GEREKİYOR!”

“Kemal Kılıçdaroğlu ve arkadaşları 15 Temmuz’u nasıl okuyorlar, açıkçası şaşkınlık içerisinde okuyoruz. Bu her şeyden önce meselenin anlaşılmadığı ya da kasıtlı olarak ifade edilmek anlamına gelir. Biz sokakta yok edilmek istenen demokrasimizi 15 Temmuz gecesini demokrasimizi müdafaa ettik. 15 Temmuz’un yıldönümünde bir anma, hatırlama düzenleyeceğiz. Bu millet 29 gün boyunca demokrasi nöbeti tuttu. Bu demokrasi nöbetlerini Cumhurbaşkanımızın talimatı üzerine yaptı ve yine Cumhurbaşkanımızın işareti ile tamamlandı. Cumhurbaşkanlığını kıymetli yapan bu milletin teveccühüdür. CHP’nin bunu anlaması gerekiyor. Bu milletin oylarıyla seçilmiş Cumhurbaşkanıdır.”

KILIÇDAROĞLU YELDEĞİRMENLERİNE SALDIRAN DON KİŞOT GİBİ

“Bu millet Recep Tayyip Erdoğan’ın onurunu, şahsiyetini, haysiyetine sahip çıkıyorsa kendi tercihinin Recep Tayyip Erdoğan üzerinde tecessüm edişidir. Bu millet 15 Temmuz akşamı kendi iradesini temsil etti, seçilmiş hükümetini temsil etti. Biz Gezi’de bir şey yaşadık. Onbinlerce insan sokağa çıktı. Bunun üzerinden CHP 20 milyonun üzerinde oy almış meşru hükümetin meşruiyeti üzerine tartışma açtı. Sandıkta seçilmiş meşru hükümet sokak hareketleri ve protestolar üzerinden meşruiyeti tartışılamaz. CHP bugün 10 bin kişiyle yürüdüğü için 23 milyon oy almış hükümetin yüzde 52 oy almış Cumhurbaşkanının meşruiyetini tartışıyorsa ortada ciddi bir durum vardır. Bu Don Kişot’un yeldeğirmenlerine saldırması gibi bir şeydi. CHP’nin demokrasi anlayışı bu mudur?”

15 TEMMUZ’DA ANMA TÖRENLERİMİZİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ

15 Temmuz anma etkinlikleri çerçevesinde bundan 1 yıl önce demokrasi, meclis ve irademize dönük bin menfur saldırının halkın destansı kahramanlarıyla rededilmesinin anmasını gerçekleştireceğiz. O gün bu millet bayrağı, devleti, vatanı koruyarak, dua ederek sokaklara çıktı ve muvaffak oldu. 15 Temmuz’la ilgili anma etkinlikleriyle ilgili diğer siyasi partilerde açıklama yapıp, toplumla paylaşılacaktır diye umuyorum. Cumhurbaşkanımızın himayesinde gerçekleştirilecek olan 15 Temmuz’da 81 ilde etkinliklere katılacağız. Biz birlikte Türkiye’yiyiz. O gece sokağa çıkan insanlar toplumun her kesiminden kendi iradesine, siyasete, demokrasiye sahip çıkmak için sokağa çıktılar. Biz de AK Parti olarak o gece koruduğumuz demokrasimizin bir parçası olarak anma törenlerimizi gerçekleştireceğiz.

15 TEMMUZ İLE İLGİLİ DETAYLI TAKVİMİ PAYLAŞACAĞIZ

“Eğer o gece bu asker kılığındaki teröristler, FETÖ’cü yapılanma Allah korusun devletimizi ele geçirseydi, amacına ulaşmış olsaydı neler olacağını biliyordunuz. Biz hep Allah devletimize, milletimize zeval vermesin diye dua ederiz. O gece bu yapının defedilmesi ve darbenin başarısızlıkla sonuçlanması ve milletin o gece bir kahramanlık destanı oluşturması, 15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gecenin milletin zaferiyle sonuçlanması bu anmayı hak ediyor. Bu takvimi sizinle 7 Temmuz’dan sonra detaylı bir şekilde paylaşacağız. Biz 15 Temmuz’da Cumhurbaşkanımızın katılacağı demokrasi gecesine diğer sivil toplum örgütleriyle birlikte katılacağız. O gece farklı siyasi taraflar yoktu herkes tek, herkes Türkiye’ydi.”

O GECE BİZ SOKAKTA DEMOKRASİ ARAMAYACAĞIZ

O gecenin ruhunu yaşatmak için meydanlarda olacağız. O gece uyumayacağız, dışarıda o direnişin sembol mekanlarında olacağız. Biz sokakta demokrasi aramayacağız, biz sokakta yok edilmek istenen demokrasimize sahip çıkmak için 15 Temmuz’u, kahramanlarımızı, şehitlerimizi, gazilerimizi anacağız. Bu mücadele devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti 4 tane ayrı terör örgütüyle mücadelesine devam ediyor. Türkiye yaralarını sarıyor.

CHP’NİN AİHM’E BAŞVURUSU

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ünal, CHP’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) başvurusuna ilişkin, “YSK kararlarının sonuçları son derece kesin ve açıktır. Anayasa Mahkemesinin bu konuda verdiği karar son derece açıktır. AİHM’in de bu konuda vereceği karar şimdiden bellidir. CHP, Türkiye’nin sorun alanları üzerinden istismar siyaseti, maalesef Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’sinin bir alışkanlığı bu, yapmaya devam ediyor ve devam edecektir.” ifadelerini kullandı.