Çarşamba , 18 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / Ahlaksız yürüyüşte polise fuhuş teklifi

Ahlaksız yürüyüşte polise fuhuş teklifi

‘Trans Onur Haftası’ kapsamında gerçekleştirilen yürüyüşte, “Polis fuhuş yap, onurlu yaşa!” sloganları atıldı. Sapkınlar HDP ile el ele yürüdü.

Eşcinseller, ‘Trans Onur Haftası’ kapsamında İstanbul’da ahlaksız bir yürüyüş gerçekleştirdiler.

‘DEVLETİN BAŞINA DÖNME GELECEK’ SLOGANI ATTILAR
İstiklal Caddesi’ndeki Fransız Konsolosluğu’nun önünde buluşan eşcinseller, Taksim Tünel’e gerçekleştirdikleri yürüyüşte ‘Bize bir yasa lazım’ sloganını kullandılar. Sapkınların, “Susma haykır translar vardır”, “Aşk aşk hürriyet, uzak olsun devlet”, “Devletin başına dönme gelecek”, “Alışın buradayız, hepimiz dönmeyiz” sloganları attığı yürüyüşte Türkçe ve Kürtçe dövizler de taşındı.

YASA İSTİYORLAR
Yürüyüşün ardından Tünel’de bir konuşma yapan Ebru Kırancı isimli şahıs, “Devlet trans toplumunun yaşam haklarını garanti altına almalıdır. Yeni anayasa yapım sürecinde eşitliği düzenleyen 10. maddeye cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ibarelerinin eklenmemesi, ağır tahrik indirimlerinin kaldırılmaması devletin ve AKP hükümetinin trans katliamlarına açık çağrısıdır. Bu yüzden bu yılki temamız ‘Bize bir yasa lazım'” dedi.

POLİS FUHUŞ YAP ONURLU YAŞA
Polis, Taksim Tünel Meydanı’nda aynı saatlerde bir başka grubun eylem yapması gerekçesi ile yürüyüşü durdurmak isteyince topluluktan polise “Polis fuhuş yap, onurlu yaşa” şeklinde sloganlar atıldı. Polis, sapkınların yürüyüşüne izin verirken zaman zaman trans sapkınların sözlü saldırılarına maruz kaldı.

HDP VE TRANSLAR EL ELE…
■ Eylemde konuşan HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş da, “Kadınlar ve LGBTİ’ler yok sayılıyor. Temel problemlerden biri cinsiyete yöneliktir. Kadınlar ve LGBTİ’ler iktidar tarafından ‘düşman’ ilan ediliyor. İktidarın özellikle yandaşı olan medyanın genel seçimlerde LGBTİ’leri kullanarak seçim kampanyamıza yönelik saldırıları oldu. Yalnız değiliz hep beraber hareket edersek emek ve sosyal kimlikler çerçevesinde barış içinde yaşayabiliriz. Yalnız değiliz, hepimiz güçlerimizi birleştirirsek parça parça değil de, mücadele edebiliriz, başarabiliriz” dedi.

ABD DESTEĞİ
■ İstanbul Amerikan Konsoslosluğu, Türkiye’deki LGBTİ Onur Haftası’nı desteklemek amacıyla binasına dev bir gökkuşağı bayrağı astı. ABD, dünyanın her yerindeki konsolosluklarında, o bölgenin ‘Onur Haftası’ süresince bu tip görünür desteklerde bulunuyor.

Kaynak: Vahdet