Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / ABD’NİN KALESİNE SİLAHLI SALDIRI

ABD’NİN KALESİNE SİLAHLI SALDIRI

ABD’nin Maryland eyaletinde bulunan Andrews Hava Üssü’nde silah sesleri duyulduğu iddiası, üste alarma yol açtı.  Olay sonrası bölgeye giriş çıkışlar kapatıldı. Daha sonra yapılan açıklamada ABD’deki Joint Base Andrews Hava Üssü’nde verilen alarmın “hatalı” olduğu, üste silahlı saldırgan bulunmadığı bildirildi

Andrews askeri üssünün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, havalimanının, silahlı saldırı ihbarı üzerine yerel saatle sabah 09.00’dan sonra kapatıldığı belirtildi.

Olayın üsteki bir sağlık merkezinde gerçekleştiğinin belirtildiği açıklamada, üssün güvenlik gerekçesiyle kapatıldığı kaydedildi. Üsteki tüm personelin de güvenlik gerekçesiyle sığınaklara gönderildiği ifade edildi.

Üs yetkilileri, olaya ilişkin soruşturmayı sürdürdüklerini belirtti. Saldırı ihbarının ardından Ohio eyaletine gitmek üzere olan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın seyahatini ertelediği bildirildi.

Joint Base Andrew, Başkent Washington’a yakın bir mesafede bulunuyor. Maryland eyaleti sınırları içerisinde kalan üssü, ABD Başkanı Obama da dahil diğer üst düzey yetkililer uçuşları için kullanıyor. Ayrıca kente gelen yabancı devlet adamları da bu üssü kullanıyor.

Silahlı saldırı olduğunu önce doğrulayan Abd Savunma Bakanlığı yetkilileri, daha sonra hava üssünde olağandışı herhangi bir durum yaşanmadığını açıkladı. Askeri üssün twitter hesabından yapılan açıklamada durumun normale döndüğü belirtildi..