Cumartesi , 21 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / AB’DEN TÜRKİYE’YE UYARI!

AB’DEN TÜRKİYE’YE UYARI!

AB Güvenlik ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Türkiye’ye çağrıda bulunarak, Suriye’de YPG güçlerine yönelik bombardımanın durdurulması gerektiğini söyledi.
Mogherini yaptığı açıklamada, “Sadece birkaç gün önce, Türkiye dâhil hepimiz bir masanın etrafına oturduk ve gerilimi azaltmak ve ‘şiddeti durdurmak’ için adım atmaya karar verdik. Savaş açıkçası beklediğimiz bir şey değil” dedi.
AB Dönem Başkanı Hollanda’nın Dışişleri Bakanı Bert Koenders de “şiddetin durdurulması için bir plan yaptık ve sanıyorum herkes buna riayet etmek zorunda” diye konuştu. (AP)
Başbakan Davutoğlu uçakta konuştu
TÜRKİYE VURDU, 29 YPG’Lİ ÖLDÜ!
TÜRKİYE VURDU, 29 YPG’Lİ ÖLDÜ!
Suriye’nin kuzeyine operasyon
AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Münih Güvenlik Konferansı öncesinde Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile bir araya geldi.
AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Frederica Mogherini de “Aralık ayında BM Güvenlik Konseyinde alınan kararın tam olarak uygulanması noktasında karar aldık” dedi.
1195859_620x410Mogherini, önemli olanın görüşmelerde alınan kararların uygulanması olduğunu belirterek, ”Görüşmelerde ortak bir karar alınmış olması olumlu bir gelişme” dedi.
Öte yandan, Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) sözcülerinden Salim el-Muslet AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendilerine destek veren ülkelerin gösterdiği çabalardan dolayı memnun olduklarını kaydederek, “Biz Suriye’de Suriye halkı için bir eylem bekliyoruz. Burada konuşulanlar hayata geçirilmeli” diye konuştu.
BM Güvenlik Konseyi, 18 Aralık’ta, Suriye’de siyasi diyalog sürecinin başlaması ve ülke genelinde ateşkes ilan edilmesini isteyen ve Cenevre Bildirisi ile Viyana toplantılarında alınan kararları teyit eden karar tasarısını oy birliğiyle kabul etmişti.
(AA)