Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / ABD’DEN FLAŞ “GÜLEN” AÇIKLAMASI

ABD’DEN FLAŞ “GÜLEN” AÇIKLAMASI

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner, “ABD, Gülen’in iadesiyle ilgili kanıtların da yer aldığı resmi başvuruyu memnuniyetle karşılayacaktır” dedi. Türkiye’nin seçilmiş yönetimi ile dayanışma içinde olduklarını belirten Toner, “Türkiye bir NATO müttefikidir ve güçlü bir ortaktır” ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Türkiye’nin kanıtlarıyla birlikte resmi başvuruyu yapması halinde Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) elebaşıFetullah Gülen’in iadesiyle ilgili süreci en dikkatli şekilde değerlendireceklerini bildirdi.

Sözcü Toner, günlük basın toplantısında FETÖ’nün Türkiye’deki başarısız darbe girişimine ilişkin soruları yanıtladı.

FETÖ elebaşı Gülen’in iadesiyle ilgili soruya cevap verirken Toner, “ABD, Gülen’in iadesiyle ilgili kanıtların da yer aldığı resmi başvuruyu memnuniyetle karşılayacaktır” ifadelerini kullandı.

İade sürecine ilişkin detayları konuşmayacağını kaydeden Toner, iade ile ilgili konuları genelde kamuoyu önünde konuşmadıklarını ancak konunun hassasiyetine binaen buna bir istisna yaptıklarını vurguladı.

– RESMİ BAŞVURU BEKLENİYOR

Toner, iki ülke arasında 1981 yılından bu yana yürürlükte olan “suçluların geri iadesi anlaşmasına” atıf yaparak, “Türkiye’den Gülen’in bu darbe girişimiyle ilgili olduğunu gösteren delilleri de içeren resmi başvuruyu bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin yapacağı resmi başvuruyu en dikkatli şekilde değerlendireceklerini kaydeden Toner, anlaşmada yazılı olan ne ise ilgili kurumların hukuki süreci ona göre yürüteceklerini belirtti.

– “TÜRK HALKI VE TÜRK HÜKÜMETİ İLE KESİNLİKLE DAYANIŞMA HALİNDEYİZ”

“Cuma günkü başarısız darbe girişiminin ardından Türk halkı ve Türk hükümeti ile kesinlikle dayanışma halindeyiz. Türkiye’nin seçilmiş yönetimi ile dayanışma içindeyiz” ifadelerini kullanan Toner, Türkiye’nin çok önemli bir NATO müttefiki olduğuna işaret etti ve soruşturmanın her aşamasında Türkiye’ye destek vermeye hazır olduklarını bildirdi.

Toner, ayrıca, Türkiye’nin darbe girişimcisi suçlularla ilgili yapacağı işlemlerde sahip olduğu demokratik ve hukuki değerlere uygun hareket edeceğineinandığını da sözlerine ekledi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun kısa süre içinde birkaç kez görüştüğünü hatırlatan Kerry, iki ülke arasında yakın bir koordinasyon olduğunu anlattı.

– WASHİNGTON’IN İLK AÇIKLAMASININ ZAMANLAMASI

FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin Washington’dan yapılan ilk açıklamanın 4-5 saat sonra yapılmasının “geç olup olmadığının” sorulması üzerine Toner, cuma akşamı yaşananların dinamik bir şekilde geliştiğini belirterek, “O durumda sahada gerçekten neyin olduğunu anlamaya çalışıyorduk” dedi.

Toner, yaptıkları açıklamanın zamanlamasına bakarak “Amerikan yönetiminin darbe girişimiyle bağı olduğunu iddia etmenin” haksızlık olduğunu savundu.

Türkiye’nin NATO’dan çıkarılması gerektiği yönündeki iddialara cevaben Toner,“Bu konudaki pozisyonumuz değişmedi. Türkiye bir NATO müttefikidir ve güçlü bir ortaktır” şeklinde konuştu.

Bazı Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) yetkililerinin “darbenin meşru olduğu” yönünde söylemlerde bulunduğu iddiasına ise Toner, “Demokratik olarak seçilmiş bir hükümeti devirmeye yönelik bir girişim asla meşru olamaz”ifadelerini kullandı.