Perşembe , 19 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / ABD: FETÖ BİZİ DE ALDATTI

ABD: FETÖ BİZİ DE ALDATTI

ABD Büyükelçiliği Siyasi İşler Müsteşarı Justin Friedman’dan çarpıcı bir itiraf geldi. FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in ABD’yi de aldattığını belirten Friedman, bunu 15 Temmuz darbe girişimi sonrası anladıklarını söyledi.

Friedman ve beraberindeki heyet Meclis’te Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya ve Başkanvekili Hakkı Köylü ile görüştü. 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle gerçekleşen ziyaret sırasında, İyimaya ve Köylü “Teröristbaşı (Gülen) sizin ülkenizde. Kesinlikle iade edilmesi gerekiyor. Eğer Gülen iade edilmezse Türk vatandaşları bu darbenin arkasında ABD’nin olduğunu düşünür. ABD’nin Türkiye’deki imajı bozulur. İlişkiler sıkıntıya girer” uyarısı yaptılar.

Friedman, Gülen’in iadesi konusunda daha önce bazı yazışmalar olduğunu, darbe girişimi sonrasında bunların hızlandırıldığını söyledi. Friedman’ın, “Bu kişi ABD’yi de aldattı. Bunu 15 Temmuz gecesi anladık” sözleri dikkat çekti.

İyimaya ve Köylü, iade konusundaki ısrarlarını sürdürüp, şu uyarıyı yaptılar: “İade sürecinin en seri şekilde sonuçlandırılacağını düşünüyoruz. Çünkü kaçacağı konusunda şüpheler var. Başta bir ülkeye giderse, bunun sorumlusu ABD olur. Belgeler ABD’ye ulaşana kadar 40 günlük bir geçici tutuklama olmalı. Eğer belgeler ulaşırsa bu asıl tutuklamaya dönüşür. Belgeler yeterli bulunmazsa da serbest kalır. Uluslararası anlaşmalarda süreç böyle tarif ediliyor.”

Friedman ise ABD yargısının konuyla ilgilendiğini belirterek, “Biz de gerekeni söylüyoruz. Gülen soruşturması ve darbe girişimi işlemlerini yürüten Türk savcılarla da irtibat halindeyiz, gerekeni yapıyoruz. İadeye ilişkin prosedür hızlı bir şekilde sonuçlandırılacaktır. Milli hassasiyetin farkındayız” dedi.

İyimaya, “Gülen konusunda ülkenizde halen bir tereddüt varsa, kongre üyeleriniz gelsin burada onlara da anlatalım” önerisi getirdi ve “FETÖ terör örgütünün ABD siyasetini ve bazı liderleri fonladığı biliniyor. Eğer bir heyet gelecekse FETÖ’nün desteklediği üyeler olmasın” dedi. Friedman da “Endişe etmeyin, elbette onlardan olmaz” yanıtını verdi.

KAYNAK:SABAH