Çarşamba , 18 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / ABD AĞZINDA Kİ BAKLAYI ÇIKARDI

ABD AĞZINDA Kİ BAKLAYI ÇIKARDI

Bazı ihanet çetesinin darbe girişimi sonrası ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Türkiye’yi NATO üyeliği ile AB Yüksek Temsilcisi Mogherini ise AB ile tehdit ederek, cuntacıları ve Güleni korudu.

Türkiye’deki darbe girişimi ve Fetullah Gülen’in iadesi konusunda ABD Dışişleri Bakanı John Kerry tuhaf açıklamalar yaptı. ABD merkezli Washington Post gazetesi, Brüksel’de konuşan Kerry’nin açıklamalarını, “Türkiye’nin NATO üyeliği tehlikeye girebilir” tehdidiyle hainleri korudu.

HUKUKA SAYGI GÖSTERİLMELİ

AB Dışişleri Bakanları toplantısı için Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Türkiye’nin darbe girişiminde bulunanları adalet önüne çıkarma çabasını desteklediğini belirtirken, hukukun üstünlüğüne saygı gösterilmesi çağrısında bulundu.

HÜKÜMET SÜKUNETİ KORUMALI

Kerry, Türkiye’nin ABD’de yaşayan Fetullah Gülen’in iade talep ederken kanıtlanabilir delil sunması gerektiğini belirtirken, şu açıklamalarda bulundu: Türk hükümetine sükûneti koruması, hukukun üstünlüğünü muhafaza etmesi ve kurumlara saygı duyması şeklinde kuvvetli çağrıda bulunuyoruz. Türkiye’ye darbe girişiminden sonra düzenin sağlanması için çok ileri gitmemesi uyarısında bulunuyoruz. Demokrasi NATO’nun bir gereksinimidir, Türkiye’de olanlar dikkatle değerlendirilecek.

GÖZDAĞI VERMEK İSTEDİ

AB Dışişleri Bakanlarının Kerry ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından düzenlenen toplantıda konuşan AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ise, Türkiye’nin idam cezasını geri getirmesi halinde AB üyesi olamayacağını söyleyerek tehditte bulundu. Mogherini, ‘İdam cezasını uygulayan hiçbir ülke AB üyesi olamaz. Türkiye Avrupa Konseyi’nin bir parçası ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile bağlı” diye konuştu. “Türkiye’de anayasal düzene sonuna kadar uyma çağrısı yapıyoruz” dedi.

SUÇLAMA GÖNDERMESİ YETMEZ

John Kerry, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Gülen’in iadesi ile ilgili, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamuoyu önünde ABD’den Gülen’in iade edilmesini istedi. Ben, Türkiye Dışişleri Bakanı’na iadenin, uygun kanallarla yasal zeminde ve resmi olarak istenmesi gerektiğini söyledim. Bize gönderecekleri iade dosyasında, suçlama değil kanıt göndermeleri gerektiğini söyledim” dedi.

HALA DELİL ARIYORLAR

“Bizim, birçok ülkedeki hukuk sistemlerine de uyan gerekli delilleri görmemiz gerekiyor. Deliller bu standartlara uyuyorsa, Türkiye ile olan iade anlaşmalarının gereğini yerine getirmemekte herhangi bir çıkarımız yoktur. Hiç resmi bir iade istenmedi. Hiç bu konuyla ilgili böyle deliller sunulmadı. Anlaşmaların önünde duracak herhangi bir şey yapmıyoruz.”

KAYNAK: A HABER