Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / AB ORDUSU KURULUYOR MU?

AB ORDUSU KURULUYOR MU?

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek Komiseri Federica Mogherini’nin hazırladığı “Küresel Strateji Raporu”na ait belgeler İngiliz basınına sızdı. Yeni bir tartışmayı körükleyen belgelerde, 28 ülkeden oluşan Avrupa Birliği’nin kendi ordusunu oluşturması teklifi yer alıyor…

İngiltere’nin ayrılık kararıyla sarsılan Avrupa Birliği kritik günler yaşıyor.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek Komiseri Federica Mogherini’nin, üye ülkelere sunacağı yeni rapor tartışma konusu oldu.

Mogherini’nin “Küresel Strateji Raporu”nda, Avrupa Birliği’nin kendi ordusunun ve silahlı gücünün oluşturulması teklifi yer alıyor.

İngiliz The Mirror gazetesine sızan belgelerde; “NATO, kendi üyelerini savunmak için varlığını sürdürürken, Avrupalılar çok daha iyi donanıma sahip olmalılar. Bu, sadece savunma için değil, ABD ile ilişkilerin sağlıklı biçimde yürümesi için de gerekli” deniliyor.

Raporda Avrupa’nın yaşanan iç ve dış krizlerle yüzleşmesi gerektiğinin de altı çiziliyor.

Kimi diplomatlar Avrupa Birliği’nin kendi ordusunu kurmasıyla birlikte, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un kıta üzerindeki baskısının azalacağını belirtiyor.

Bazı diplomatlar ise böyle bir askeri güce ihtiyaç duyulmadığı görüşünde.

Avrupa Birliği ordusu fikrine karşı çıkan İngiltere’nin ise, ayrılık kararının ardından etkisinin kalmayacağı düşünülüyor.