Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / DÜNYA / ALIŞVERİŞE ZORLANAN TURİST DAYAKTAN ÖLDÜ

ALIŞVERİŞE ZORLANAN TURİST DAYAKTAN ÖLDÜ

Hong Kong’da “zoraki alışveriş” turunda dövülen Çinli bir turist hayatını kaybetti. Çin’de tur şirketleri bu ucuz turlarda, turistleri belli mağazalardan alışveriş yapmaya zorluyor
Polisin açıklamasına göre adı açıklanmayan 54 yaşındaki turist, götürüldükleri kuyumcuda alışveriş yapmayı reddeden bir başka turistle rehber arasındaki kavgaya müdahale etti.
Olayla ilgili olarak en az dört kişi gözaltına alınırken, Hong Kong Turizm İdaresi özür diledi.İnşaat müteahhiti olduğu belirtilen turist, Pazartesi sabahı, Kowloon’daki mağazanın önünde baygın halde bulunmuştu.
Bu kişinin kavga eden kadın turistle rehberi ayırmaya çalıştığı belirtildi. Ancak dört kişinin kadın turistle birlikte dışarı çıkardıkları bu turisti dövdükleri açıklandı. Hastaneye kaldırılan adamın kurtarılamadığı öğrenildi.
Turistin ölümünden sonra Hong Kong’a seyahat boykotu çağrıları yapıldı.
Çin’de zoraki alışveriş turlarını durdurmaya yönelik önlemlerin etkisiz kaldığı belirtiliyor. Turist sayısının artmasıyla Hong Konglularla Çinli turistler arasında gerginliğin de tırmandığı söyleniyor. Hong Konglular, turist akını nedeniyle fiyatların artmasından yakınıyor.1142962_620x410
Ayrıca Hong Kongluların metroda yemek yemek ve kocaman bavullarıyla kaldırımları işgal etmek gibi “kaba davranışları” nedeniyle Çinli turistlere tepki duydukları belirtiliyor.