Pazartesi , 23 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / 500 DAEŞ MEVZİSİ VURULDU!

500 DAEŞ MEVZİSİ VURULDU!

Başbakan Davutoğlu, Suriye ve Irak’ta DAEŞ mevzilerinin vurulduğunu belirterek, son 48 saat içinde 200’e yakın DAEŞ mensubunun etkisiz hale getirildiğini bildirdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriye ve Irak’ta terör örgütü DAEŞ’e yönelik mevzilerin vurulduğunu bildirdi.

Davutoğlu, 8. Büyükelçiler Konferansı’na katılan büyükçilere Çankaya Köşkü’nde verilen yemekte bir konuşma yaptı.

Konuşmasında Sultanahmet’teki terör saldırısını hatırlatan Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Bu alçakça saldırının DEAŞ tarafından yapıldığının tespit edilmesini müteakip, Silahlı Kuvvetlerimize verdiğimiz talimatla o andan bugüne kadar yaklaşık 48 saat içinde DEAŞ mevzilerine Suriye’de ve Irak’ta 500’e yakın kara atışı vasıtasıyla top ve tank atışıyla taarruzda bulunulmuş ve DEAŞ mevzileri, sığınakları hem Başika’da, Irak’ta hem de Suriye’de sınır boyumuzda bütün imkanlarımızla vurulmuş, 200’e yakın DEAŞ mensubu, bunlar tek tek tespit edilen, aralarında bazı sözde bölge yöneticilerinin de olduğu DEAŞ mensubu son 48 saat içinde etkisiz hale getirilmiştir.”

“MİSLİYLE CEZALANDIRILACAKLAR”

Bundan sonra da Türkiye’ye, Türiye’nin misafirlerine yönelecek her tehdidin misliyle mukabele ile cezalandırılacağını vurgulayan Davutoğlu, “DEAŞ terör örgütü, Türkiye sınırlarından tümüyle ayrılıncaya kadar, kısa dönemde bölgemizde ve dünyada mübarek dinimiz İslam’ın adını lekeleyecek davranışları sürdürdükçe de bütün bu etkisini kaybedene kadar en kararlı mücadeleyi göstermeye devam edeceğiz” dedi.

Davutoğlu, “Terörü yapan, Suriye menşeili bir DEAŞ’lı diye düşünüp, bütün Suriyeli mültecileri, mağdurları, mazlumları tehdit olarak görürsek, DEAŞ’ı yapan, yüce dinimizi istismar eden bir grup olması sebebiyle bütün Müslümanları yerkürede potansiyel tehdit gibi görüp, onları uçaklardan indirmeye kalkarsak, işte o zaman tam da terörün istediği tuzağa düşülmüş olur” diye konuştu.

“BİR KEZ DAHA MUHASEBEYE DAVET EDİYORUM”

Ahmet Davutoğlu, “Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi” olarak kendilerini tanımlayan akademisyenlerin imzaladığı bildiriyle ilgili olarak şunları söyledi:

“Bilmeden imza atmış olanlar varsa, hatta sonuçlarını görmeden imza atmış olanlar varsa onları bir kez daha muhasebeye davet ediyorum. Entelektüel bir iç eleştiriye davet ediyorum. Bu ülkenin vatandaşı olmak hasebiyle bir öz eleştiriye davet ediyorum. Bu öz eleştiri sonrasında eğer son derece açık, kendilerine dürüstlerse, yanlış da olduğunu düşünüyorlarsa, bu metni kabul etmediklerini deklare etmelerini bekliyorum.

Dün gece hayatını kaybeden 5 aylık bebek ve onun annesi, sanki bunlar gaiplerden gelen birileri tarafından öldürüldü, öyle mi? Eşini ve bebeğini kaybeden babanın gözünün içine bakarak, eğer içlerinden gelen sesle, ‘Bu ülkede PKK terörü yoktur, bu ülkede sadece devlet katliamı vardır’ diyebiliyorlarsa, sadece akademik dünyadan değil, insanlıktan da istifa etmeleri gerekir.”

“ONLARLA ENTELEKTÜEL TARTIŞMA YAPMAM”

“Kimlik iradeleri üzerinden parçalanan Suriye ve Irak gibi örnekleri gördükten sonra, Türkiye’yi de aynı anafora sokmak isteyen kim olursa olsun, onlarla entelektüel tartışma yapmayacağını” ifade eden Davutoğlu, onlarla Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak sonuna kadar mücadele edeceğini vurguladı.

Davutoğlu, “Gelecek nesillere parçalanmış bir ülke, değişik terör gruplarının parça parça kendi siyasi iradelerini empoze ettikleri bir ülke bırakmamak için son nefesime kadar mücadele ederim. Entellektüel tartışmanın olması gereken yer ayrıdır, bir ülkenin bekası söz konusu olduğunda verilmesi gereken mücadele ayrıdır” diye konuştu.1452774577072