Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / 495 PKK’lı Terörist Etkisiz Hale Getirildi

495 PKK’lı Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Mardin Valiliği, Nusaybin İlçesi’nde bugüne kadar sürdürülen operasyonlarda toplam 495 PKK’lının etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Güvenlik güçleri operasyonlarını sürdürürken, PKK’lıların yer değiştirmek için kazdığı tünelleri ortaya çıkardı.

Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde 14 Mart’ta sokağa çıkma yasağının ardından güvenlik güçleri, ‘Atmaca-7 Operasyonu’ sürdürüyor. İlçede sonlara gelinen operasyonlar Fırat ve Abdulkadirpaşa Mahallesi’nde yoğunlaştırılıyor. Bu iki mahallede PKK’lıların yer değiştirmek için kazdığı tüneller ile binadan binaya geçmek için delinen duvarları ortaya çıkarılırken, patlayıcı tuzaklandığı belirlenen binalarda top atışlarıyla yıkılıyor.

Mardin Valiliği de ilçede sürdürülen operasyonların bilançosunu açıkladı. Açıklamada, Nusaybin’de bölücü terör örgütü mensuplarınca kazılan çukur, kurulan barikat ve gizlenen bombalı tuzakları temizlemek ve vatandaşların can ve mal güvenliğini yeniden tesis etmek için 14 Mart 2016 günü başlatılan faaliyetlerin sürdüğü belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:

“Faaliyetler kapsamında 3 Haziran 2016 saat 09.00 itibariyle 495 terörist etkisiz hale getirilmiş, 508 barikat kaldırılmış, 52 çukur kapatılmış, 1213 el yapımı patlayıcı (EYP) imha edilmiştir. Operasyon süresince kahramanca mücadele eden 70 güvenlik görevlimiz şehitlik mertebesine ulaşmıştır. Bununla birlikte; 1837 vatandaşımızın güvenli bölgelere tahliyesi sağlanmış, operasyon bölgesindeki ailelere 2463 adet gıda paketi yardımı yapılmış, 3838 vatandaşımız nöbetçi eczaneden faydalanmış, 112’ye gelen bütün çağrılar karşılanmıştır. Bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızın huzur ve güven içinde hayatlarına devam etmesini sağlamak amacıyla Bölücü Terör Örgütü mensupları ile mücadele kapsamında yürütülen faaliyetlere kararlılıkla devam edilmektedir.”