Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / 4.5 G GELMİŞ NEYİME !…
KÖYLÜLER ŞEBEKE ARAMAK İÇİN 1 KİLOMETRE YOL YÜRÜYORLAR. (FEYZULLAH TAŞ/HAKKARİ-İHA)

4.5 G GELMİŞ NEYİME !…

Bu köyde hiçbir şebeke çekmiyor
Hakkâri’nin Aşağı Derecik köyünde telefon şebekesi çekmediği için köylüler ilkel yöntemle şebeke bulmaya çalışıyor.

Türkiye, son günlerde 4,5G’ye geçmenin heyecanını yaşarken, Hakkari-Van kara yolu üzerinde bulunan ve tarım ile hayvancılıkla uğraşan Aşağı Derecik köyü sakinlerinin halen haberleşmeden yoksun oldukları ortaya çıktı. Aşağı Derecik ve çevresindeki birçok köyde telefon şebekesinin olmadığı belirtildi. Zap suyu kenarında onlarca köyün bulunduğunu ve bu köylerde yaşayanların halen internetle tanışmadığını belirten köylüler, Türkiye’de hızla gelişen teknolojiye rağmen bulundukları durumun iyi olmadığını kaydetti.
Yaklaşık 120 hanelik ve bin nüfusun bulunduğu bölgede telefon şebekesi çekmediği için her türlü haberleşmeden yoksun olduklarını söyleyen köylüler, Zap suyu üzerinde kurulan asma köprüden geçerek Hakkari-Van karayolu üzerine gelerek şebeke arıyor. Köylüler, devlet büyüklerinin bu ilkel yöntemlerden kendilerini kurtarmalarını ve Zap suyu kenarında bulunan tüm yerleşim yerlerinin telefon şebekesi sorununun çözülmesini istediler.

Aşağı Derecik Köyü Muhtarı Ahmet Akdoğan, 1991 yılında Yukarı Derecik köyünden göç ederek valilik tarafında Zap suyu kenarındaki bu köye yerleştirildiklerini söyledi. Akdoğan, yıllardır telefon şebekesi için müracaatta bulunduklarını belirterek “Ancak hiçbir çözüm bulunamadı. Bir telefon açmak için bir kilometre yol yürüyoruz. Bakın Türkiye 4,5G’ye geçti, biz halen şebeke çekme noktasında sıfır konumdayız. Biz de şebeke olarak 2,5 yok, 4,5G nerede kaldı. Köyde bulunan bir evdeki telefonla iletişimimizi sağlamaya çalışıyoruz. Köyümüz 5 mahalleden oluşmaktadır. Yani 120 hanelik ve bine yakın nüfusu var, şebekeler buralarda çekmiyor. Devlet büyüklerimizden bizi teknolojiden mahrum bırakmamaları ve şebeke sorunumuzu çözmelerini istiyoruz” dedi.

Köylülerden bazıları ise, haberlerde Türkiye 4,5G’ye geçtiğini duyduklarını belirterek, ancak köylerinin halen telefon şebekesinden yoksun olduğunu söyledi. Köylülerden biri, “25 yıldır bu köyde ikamet ediyoruz. Bu devirde köyde ne telefon ne internet bulunmuyor. Yani haberleşme hiç yok. Tek isteğimiz köyümüze şebekenin getirilmesidir. Bizi bu ilkel yöntemden kurtarın” şeklinde konuştu.