Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / 3.KÖPRÜNÜN İLKLERİ!

3.KÖPRÜNÜN İLKLERİ!

Üzerinde raylı sistem bulunan dünyanın en uzun ve en geniş asma köprüsü Yavuz Sultan Selim’in 59’uncu ve son tabliyesi, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katıldığı törenle yerleştirildi.1205827_5bfb5b2ecf71541aff84d495706652a0_640x6401205827_804c94bf8418f4bc4babb34874e8ebde_640x640
Tören alanına ayrı helikopterlerle giden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu, iniş yaptıktan sonra geniş güvenlik önlemleri altında işçiler ve şantiye yetkilileri ile birlikte köprünün ortasına doğru yürüyüşe geçti.
Köprünün birleşim noktasına kadar yaklaşık bin 150 adım atılan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın da oğlu ile katıldığı yürüyüşün ardından bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, özetle şunları söyledi:
BİRİLERİ ‘OLMAZ CANIM’ DEDİ: Heyecan dolu olduğumuz bir günde, özellikle de Dünya Kadınlar Günü’nün hemen öncesinde İstanbul için ‘yıldız’ diyebileceğimiz bir projenin son tabliyesini koymanın onurunu yaşıyoruz. 29 Mayıs 2013’te temeli attığımız gün birileri “Olmaz canım” dediler. Hele hele Gezi olayları başladığı zaman “İşte bu iki tane beton yığınıyla kalır” diyorlardı.
ZAHMET EDİP GELDİLER: Bunlar yazıldı, hatta buralara kadar zahmet edip geldiler, denizde gösteriler yaptılar. Ama biz dedik ki: “Hayır. Biz bunları birleştireceğiz. Avrupa ile Asya’yı Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile birleştireceğiz ve bu bizim dünyaya en önemli mesajımız olacak.” İşte sağ tarafımız Karadeniz ve Boğaz’dayız, Marmara’ya açılıyoruz. Böyle bir yerde ancak büyük düşünenler, bu tür büyük projeleri gerçekleştirirler.
İFTİHAR VESİLEMİZ: Dünyanın asma köprüler içerisinde en geniş 4 gidiş, 4 geliş, 2 de hızlı trenle raylı sistemin olduğu böyle bir proje yok. Bunlar iftihar vesilemiz ve inşallah Ağustos ayı olarak, Ulaştırma Bakanı’mız bize ifade etti. Viyadükleriyle, her şeyiyle, hep birlikte açılışını gerçekleştireceğiz.
Gerek Marmaray Projesi’ndeki başarı ve şu ana kadar yaklaşık 130 milyon yolcu Marmaray’dan geçmiş bulunuyor. Avrasya Tüneli inşallah tamamlanıyor. Onun da bitişi bu yıl sonu. Böylece bizim Avrupa- Asya arasındaki gidiş gelişlerimizde bir rahatlama şüphesiz ki meydana gelecek.
KÖRFEZ KÖPRÜSÜ: Bir de Körfez geçişinde İstanbul-İzmir arasını yaklaşık 3.5 saate indiren proje dev projedir. Körfez hattındaki köprü, hızla o da devam ediyor. Şimdi onun da bu ay sonu birleştiğini bakanımız söylüyor. Başbakan’ımızın ifade ettiği gibi gönülleri birleştirmenin ötesinde, hem işin ekonomik boyutunu düşünüyoruz. Çünkü nakliyedeki düşüşler, maliyetlerin düşüşü.
Diğer yandan kaza risklerini ciddi manada düşürüyoruz. Çünkü tarihimizdeki trafik kazalarındaki durumları düşünün. İşte bütün bunlarla derdimiz. Yola çıktığımızda biz “Her şey insan için” demiştik. “Önce insan” demiştik, “İnsanımızın huzuru” demiştik. Hamdolsun, bunları teker teker gerçekleştirmenin bahtiyarlığı içerisindeyiz.
İstanbul’un fetih yıldönümü olan 29 Mayıs 2013’te yapımına başlanan ve 3 milyar dolara mal olacağı öngörülen Yavuz Sultan Selim Köprüsü, hizmete açıldığında 59 metrelik genişliği ile dünyanın en geniş köprüsü unvanını alacak.
Binlerce işçinin 7/24 çalıştığı 8’i karayolu, 2’si demiryolu olmak üzere 10 şeritli inşa edilen köprü; deniz üzerindeki bin 408, toplamda 2 bin 164 metrelik uzunluğu ile dünyanın en uzun raylı sistemli köprüsü unvanını taşıyacak.
Avrupa yakasında Garipçe’deki kulenin 322 metrelik yüksekliği başlı başına bir rekor. n Projenin tamamlanmasıyla Marmaray ve İstanbul Metrosu ile entegre edilecek raylı sistemle Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve yeni yapılacak 3. havalimanı da birbirine bağlanacak.
Kuzey Marmara Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü, “yap, işlet, devret” modeliyle gerçekleştiriliyor.
3. Boğaz köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nde inşa edilen 116 kilometrelik otoyolda viyadükler de önemli bir yer tutuyor. Otoyolun 13.5 kilometrelik kısmı viyadükler üzerinden geçiriliyor.
Şu ana kadar projede yer alan 64 viyadükten 48’inde çalışmaların tamamlandığı ve ulaşıma hazır hale getirildiği belirtiliyor. Bu viyadüklerin bazılarının yüksekliği ise 85 metre.
2015 yılının mayıs ayında kılavuz telin çekilmesiyle başlayan çalışmalarda son 1 ayda kullanılmaya başlanan “Lifting Gantry” adlı vinç sayesinde tabliyeler her iki yakadan eşzamanlı konulmaya başlandı
1 ay içinde 238 metrelik ilerleme sağlanarak bir rekora imza atıldı.