Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / 3.KÖPRÜ’DE SONA GELİNDİ!

3.KÖPRÜ’DE SONA GELİNDİ!

aa_picture_20151108_6742471_webGelecek yıl tamamlanması beklenen ve İstanbul trafiğini rahatlatacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeki çalışmaları havadan ve denizden görüntüledi
-24 saat çalışmaların devam ettiği köprü şantiyesinde Türk ve Güney Koreli işçiler arasındaki iş ilişkisi ise dostluğa dönüştü
– Tercüman Ödemiş:
– “Türkler Korelilere ‘Korenin neresindensin’ diye sorabiliyor. Koreliler de ‘Söylesem bilecek misin’ moduna girebiliyor”
– Şantiye Mühendisi Hwang:
– “Ben Türkiye’de sınırsız yaşamak istiyorum, evlenmek gerekirse bir Türk kızıyla evlenebilirim”
AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, her iki yakadaki kulelerde deniz seviyesinden 304,5 metre yükseklikte betonarme imalatlar tamamlandı, geçici iskelelerin söküm işleri de devam ediyor.
Betonarme tabliye dış kenarlarındaki yaya yollarının (walkway) yapımı devam ederken, Avrupa yakasında 19 adet ve Asya yakasında da 19 adet olmak üzere 38 adet standart çelik tabliye segmenti ve 2 adet geçiş segmenti ile birlikte toplam 40 adet çelik tabliye segmenti yerleştirildi.
Geriye kalan 19 adet çelik tabliye segmentinin üretimi, halen Tuzla ve Altınova’daki tesislerde devam ediyor. İki yakayı birleştirecek olan bin 408 metre uzunluklu ana açıklıktaki tabliyenin 969 metresinin yapımı tamamlanırken, geriye 439 metre kaldı.
Ankraj bloğundaki betonarme imalatlar tamamlanırken, ana kablonun montaj işleri de devam ediyor. Kule semerleri ve dağıtım semerlerinin imalat ve montajları tamamlandı. Kediyolu (catwalk) yapımı ve kablo bileziklerinin üretimi tamamlandı ve şantiye sahasına nakledildi.
Askı halatlarının montajına da yakında başlanacak. Kule üst bağlantı kirişi panellerinde montaj işleri ise Ferhat Demirbilek ve Serkan Ödemiş gibi formenlerin çalışmalarıyla devam ediyor.

“Heyacanlı işleri sevdiğim için geldim”

Osmaniyeli Çelik Konstrüksiyon Montaj Formeni Ferhat Demirbilek, 300 metre yükseklikle çelik bir sepetin içinde mega projenin inşasında rol alıyor. Avrupa yakasında bulunan beton kulenin en üst kısmına yerleştirilen dev çelik konstrüksiyonları daha rahat kaynak yapılabilmesi için zımparayla kazıyan Demirbilek, heyecanlı işleri sevdiğini söyledi.

Böylesine büyük bir projede çalışmanın kendisini çok heyecanlandırdığını aktaran Demirbilek, “Gerçekten burada Türkiye’nin geleceğini inşa ediyoruz. Türkiye için çok kritik bir yol burası. Kulenin 300 metre yükseğinde iki kuleyi birbirine bağlayan çelik konstrüksiyonu inşa ediyorum ve bunun için geldim buraya. Heyecanlı işleri sevdiğim için geldim, Osmaniye’den geldim” ifadelerini kullandı.

“Koreli işçilerle Türk işçilerin iletişimini sağlıyoruz”

Köprü şantiyesinde çalışan Türk ve Güney Koreli personel arasındaki ilişkiler ise dostluğa dönüşmüş durumda.

Şantiyede Türk ve Güney Koreli personel arasında tercümanlık hizmeti de yapan Formen Serkan Ödemiş, “Koreli işçilerle Türk işçilerin iletişimini sağlamaya çalışıyoruz. Türkler Korelilere ‘Korenin neresindensin’ diye sorabiliyor. Koreliler de ‘Söylesem bilecek misin?’ moduna girebiliyor. Böyle durumlarda biz Kore’yi de bildiğimiz için yardımcı oluyoruz. Dokuz yıl Kore’de yaşadığımız için” diye konuştu.

Yüklenici firma Hyundai’nin Şantiye Mühendisi Teddy Hwang ise Türkçe konusunda kendisine güveniyor. Türkçe ifadelerle “Türkiye’de kalıp evlenmek istiyorum” diyen Hwang, “Köprüde çalışmaktan memnunum, hayatımdaki en mutlu günleri yaşıyorum” dedi.

Tercüman Serkan Ödemiş aracılığıyla değerlendirmelerini sürdüren Hwang, 3. Köprünün ana şantiyesinde 200 Türk, 400 Güney Koreli personelin çalıştığını söyledi. Türk ve Güney Korelilerin tarihten gelen dostluğunu hatırlatan Hwang, “Ben Türkiye’de sınırsız yaşamak istiyorum, evlenmek gerekirse bir Türk kızıyla evlenebilirim” dedi.

Hwang, rüzgarın çalışmalarını eskisi kadar etkilemediğini vurgulayarak, “Rüzgar yukarıda çalışırken sorun olabiliyor. Rüzgar kule ayaklarında bizi oldukça zorlamıştı. Çadırlar, brandalarla korunarak yapmıştık ama şimdi rüzgar bizi eskisi kadar etkilemiyor. Dünyadaki en iyi köprüyü inşa ediyoruz, en geniş asma köprüyü yapıyoruz” değerlendirmesini yaptı. KAYNAK A.A.