Perşembe , 13 Ekim 2022
Anasayfa / DÜNYA / 3. Havalimanı’na Rusya’dan 500 milyon euroluk kredi

3. Havalimanı’na Rusya’dan 500 milyon euroluk kredi

Yapımına engel olmak için adeta seferberlik ilan edilen 3. Hava limanı için Rus Sberbank, 500 milyon Euro değerinde finansman sağladı. Kredi, Türkiye ve yatırıma güvenin göstergesi oldu.

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank, dünyanın en büyük projelerinden biri olacak 3’üncü Havalimanı’na ‘güven’i sağladığı finansmanla gösterdi. Banka, İstanbul’a yapılacak 3’üncü Hava limanı’na 500 milyon euroluk kredi verilmesiyle ilgili mutabakat zaptını imzaladı. St.Petersburg’da gerçekleşen Uluslararası Ekonomik Forum’da (SPIEF 2015) mutabakat zaptına banka adına Sberbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sergey Gorkov, İGA Hava limanı İşletmesi A.Ş. adına da Mehmet Cengiz, Nihat Özdemir ve Cemal Kalyoncu imza koydu. Finansman, Sberbank’ın Türkiye’de tamamına sahip olduğu Denizbank aracılığı ile sağlanacak.

16 YILI KAPSIYOR
Sberbank’ın sağlayacağı 500 milyon Euro değerinde kredi 16 yılı kapsıyor. Bu rakamın 30 milyon euroluk kısmı işletme sermayesi kredisi şeklinde olacak. Sberbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gorkov, “Dünyanın en büyük hava limanı inşaatının yapımı ve işletmesinde finans desteği sağlamaktan memnunuz. Proje tamamlandıktan sonra yıllık 150 milyon yolcu kapasitesinin olması planlanıyor. Biz önde gelen Türk şirketleriyle işbirliğimizi geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

4.5 MİLYAR EURO HAZIR
3’üncü Hava limanı’nın ilk etabı için yaklaşık 6 milyar Euro yatırım planlanıyor. Hava limanının yapımı ve 25 yıllığına işletilmesi ihalesini alan Limak-Cengiz-Kolin-Mapa- Kalyon Ortak Girişim Grubu 1.5 milyar Euro özsermaye koyacak. 4.5 milyar Euro kısmı için sağlanacak proje finansmanı da son aşamaya gelmiş durumda.

DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ OLACAK
KDV dahil 26 milyar 142 milyon euroluk yapım, işletme ve devir bedeliyle ihalesi yapılan 3’üncü Hava limanı’nın ilk etabı 90 milyon yolcu kapasiteli olacak. Arazi teslimi ve harcı mayıs ayında atılan projede, ilk etapta dünyanın en büyük terminali, 3 adet pist, PAT sahaları, kule ve destek binaları tamamlanacak. Bu kısımların dizayn ihaleleri yapıldı. İnşaat paketleri ihalelerinin de önümüzdeki aylarda tamamlanıp imalatlara hız verilmesi planlanıyor. Hava limanının ilk etabının 29 Ekim 2017’de tamamlanması bekleniyor.

4.5 MİLYAR EURO KREDİNİN İMZASI İÇİN GERİ SAYIM
Önümüzdeki, dönemde imzalanması beklenen 4.5 milyar Euro kredinin yüzde 60’ını Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank sağlayacak. Yüzde 40’ını da Garanti, Yapı Kredi, Denizbank ve Finansbank karşılayacak. Kredi 4 yılı ana para ödemesiz olmak üzere, toplam 16 yıl vadeli olacak.

RAKAMLARLA YENİ HAVALİMANI
32 MİLYAR EURO: 10 milyar 247 milyon euro yatırım, 22 milyar euro kira bedeli.
150 MİLYON: Yıllık yolcu kapasitesi. Dünyanın en büyük projesi olacak.
120 BİN: İşletmeye geçildiğinde ulaşılacak istihdam sayısı.
5 MİLYON: Proje tamamlandığında, inşaat için kesilenlerin yerine dikilecek ağaç sayısı.
70 BİN ARAÇ: Açık ve kapalı otopark kapasitesi
80 BİN DÖNÜM: Toplam alan.
500: Uçak park kapasitesi
8: Kontrol kulesi. 3 teknik blok ve hava trafik kontrol kulesi
6: Her türlü uçak tipine uygun müstakil 6 pist
165: Yolcu köprüsü
6.5 MİLYON M2: Apron büyüklüğü

Sabah