Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / BURSA / 27 Mart Dünya Tiyatro Gününde anlamlı ziyaretler ve duygu yüklü anlar..

27 Mart Dünya Tiyatro Gününde anlamlı ziyaretler ve duygu yüklü anlar..

1961 yılında, Uluslararası – Tiyatrolar birliği tarafından kurulmuştur. Her yıl 27 Mart günü ITI merkezleri ve dünya genelinde tiyatro grupları tarafından kutlanmaktadır.
Pek çok ulusal ve uluslararası etkinlik kutlamalarda yer almaktadır. En önemli etkinliklerden biri dünya çapında başarı kazanmış bir tiyatro oyuncusu, yönetmeninin yazdığı evrensel bildirgedir. Ve ilk bildirge 1962’de Jean Cocteau tarafından yazılmıştır.
27 Mart Dünya Tiyatro günü neticesinde, tiyatro oyuncusu ve gazeteci olan Şerafettin TORUN, Lösemili çocukları yaşatma ve bir umut derneğini ziyaret etti.
Dernek başkanı Yasin APAYDIN, Bursa sorumlusu Dilek KILIÇ ile birlikte Panayır Ak Parti Mahalle temsilcisi Ayhan POLAT 16 yaşında lösemi hastası olan Zehra KILIÇ’a ziyarette bulundular.
Zehra’nın hayali olan telefonu da yanında getiren heyet, küçük kızın gözlerinde ki mutluluğa ortak oldu. Ve sahne önünde büyük üstatların dahi veremeyeceği mutluluğu veren Zehra ortamda bulunan herkesi duygulandırdı.
1961 yılından bugüne kadar kutlanan 27 Mart Dünya Tiyatro Günü daha önce böyle anlamlı ve güzel bir şekilde perdelerini açmamıştı. Sizler de, bunun farkında olup farkındalık yaratmanız gerektiğini düşünüyoruz.
Rolleri dağıtılan ve yaşam denilen sahne de yalnız bırakan herkes ile doğaçlama olarak repliklerinizi paylaşın, onlarla konuşun. Bu sayede, onlar da sahnede dona kalmasın sizlerle birlikte perdenin kapandığında selamını vermeyi bilsin ve o hazzı tatsın.
Şerafettin TORUN’un bizlere izlettiği bu hayat oyunun hepimizin yüreğinde bir iz bırakması dileğiyle… Perde kapanır, oyuncular ve Zehra selamını verir.
haber mehmet yılmaz