Perşembe , 19 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / 21. YÜZYILIN EN İYİ FİLMLERİ ARASINDA

21. YÜZYILIN EN İYİ FİLMLERİ ARASINDA

BBC, 177 eleştirmenden aldığı yorumlara göre 21. yüzyılın en iyi 100 filmini sıralarken Türkiye’den listeye sadece Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Bir Zamanlar Anadolu’da’sı girebildi.

Türk sinemasının en ünlü yönetmenlerinden Nuri Bilge Ceylan bir kez daha Avrupa sinemasının gündemine geldi. Britanya’nın en büyük yayın kuruluşu BBC, 177 eleştirmenden aldığı yorumlara göre 21. yüzyılın en iyi 100 filmini sıralarken Türkiye’den listeye sadece Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Bir Zamanlar Anadolu’da’sı girebildi.

53.SIRADAN GİRDİ
36 ülkeden 177 eleştirmenin seçimlerine göre yapılan listenin ilk sırasında David Lynch’in sürrealist başyapıtı ‘Mulholland Drive’ yer alırken, Lynch’i sırasıyla Wong Kar-wai’den ‘In the Mood for Love’, Paul Thomas Anderson’dan ‘There Will Be Blood’, Hayao Miyazaki’den ‘Spirited Away’ ve Richard Linklater’dan ‘Boyhood’ takip etti.

En iyi filmlerin yer aldığı listeye Türkiye’den senaryosunu Ercan Kesal, Ebru Ceylan ve Nuri Bilgi Ceylan’ın kaleme aldığı ve yönetmen koltuğunda Nuri Bilge Ceylan’ın oturduğu Bir Zamanlar Anadolu’da girebildi. Ceylan’ın ‘en hareketli’ yapıtı olarak kabul edilen film, 53. sırada yer aldı.