Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / Zerdeçalın Faydaları

Zerdeçalın Faydaları

Zerdeçal, Hint mutfağında yaygın olarak kullanılan antik bir baharattır. Yemeğinize kattığı ekstra lezzet dışında zerdeçalın tedavi edici ve iyileştirici özellikleri vardır. Zerdeçala canlı sarı rengini veren, içeriğindeki aktif kimyasal olan kurkumin pigmentidir. Kurkuminin aynı zamanda stresi azaltmaya, kolesterolü düşürmeye ve hatta osteoartrit (kireçlenme) ağrılarını yatıştırmaya yardımcı olabileceği söylenir.

Zerdeçalın 6 faydası

Stresi azaltır

Zerdeçal eski zamanlardan beri Doğu kültürlerinde stresi azaltmak ve zihni rahatlatmak için tıpta kullanılmaktadır. Uyumadan önce rahatlamanıza ve iyi bir gece uykusu almanıza yardımcı olması için zerdeçal çayını deneyebilirsiniz.

Zerdeçalın 6 faydası

Enflamasyonu azaltır

Kurkumin, vücudun bazı bölgelerindeki enflamasyonu ve eklem ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilir. Osteoartrit veya enflamasyona neden olan başka durumların ağrılarını azaltmak için zerdeçalı günlük beslenmenize dahil etmeyi deneyin.

Zerdeçalın 6 faydası

Kanserle savaşır

Kurkuminin kanseri tamamıyla tedavi ettiği veya önlediğine dair bilimsel bir kanıt bulunmasa da anti-enflamatuar ve antioksidan özellikleriyle ilgili araştırmalar devam ediyor. Bazen enflamasyon kanserin büyümesi ve gelişmesiyle ilişkilendirilir bu yüzden vücutta enflamasyonu azaltmaya dair her şey kanserle savaşmaya yardımcı olabilir.

Zerdeçalın 6 faydası

Zihni kuvvetlendirir

Yapılan bazı laboratuar ve hayvan çalışmaları zerdeçalın, Alzheimer’a neden olduğu düşünülen beyindeki amiloid plak birikimini önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu sonuçların insanlar üzerinde de işe yarayıp yaramadığını görmek için daha ileri çalışmaların yapılması gerekiyor.

Zerdeçalın 6 faydası

Kalp-damar sağlığını destekler

Zerdeçal kandaki zararlı kolesterolün seviyesini düşürmeye yardımcı olarak kalp-damar hastalığı riskinizi düşürmeye yardımcı olabilir. Kötü kolesterol seviyesini düşürmekle birlikte aynı zamanda zerdeçal kan damarlarına hasar verebilecek ve kolesterol birikimine yol açabilecek enflamasyonu azaltmada rol oynayabilir. Zerdeçal damarlarınızdaki enflamasyonu azaltarak kalp sağlığınıza destek sağlar.