Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / EKONOMİ / VATANDAŞ AKIN ETTİ!

VATANDAŞ AKIN ETTİ!

14 Ekim Çarşamba günü 111,5 TL seviyesine çıkarak tarihi zirvesini gören gram altın, 1 Kasım Genel Seçimi’nden çıkan tek parti iktidarının yarattığı iyimserlikle düşüşe geçti. AK Parti’nin tek başına iktidar olacak milletvekili sayısına ulaşmasıyla siyasi belirsizliğin sona erdiği algısı ile Türk Lirası, Dolar ve Euro karşısında değer kazanırken, altının ons fiyatındaki ve dövizdeki düşüş yurtiçinde altın fiyatlarını da düşürdü, durgun piyasalar hareketlendi.
Kayseri Sarraf ve Kuyumcular Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, siyasi ve ekonomik belirsizliklerin ortadan kalkmasıyla piyasaların da kendine gelmeye başladığını söyledi. Güçlü bir hükümetin kurulma algısıyla şu anda piyasadaki risklerin azaldığını ifade eden Gülsoy, Dolar fiyatının 2,800 TL’ye kadar çekilmesinin altını da etkilediğini belirtti.
ÇEYREK ALTIN KAÇ LİRA OLDU?
Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımına gideceği düşüncesiyle altının ons fiyatlarında da düşüşler yaşandığına dikkati çeken Gülsoy;”Yurtiçi ve yurtdışından gelen olumlu haberler, altının dip yapmasına neden oldu. Gram altın fiyatları 102 liraya kadar çekildi. Kurulacak hükümette ekonomi kurmaylarının ve ekonomik programların netleşmesiyle 1 dolar 2,750 liraya, altının gramı ise 100 liraya kadar gerileyebilir. Piyasalarda bu yönde bir beklenti var ama altın 100 liranın altına düşmez. Çeyrek fiyatları da bu seviyelerini korur. Çünkü düşüş yönündeki tüm beklentilerini aldı ve fiyatlar beklenen seviyelere çekildi. Bundan sonra çok fazla bir düşüş olmayacaktır” dedi.
Dünyadaki tüm ekonomilerin güvene dayalı olduğuna işaret eden Gülsoy, Türkiye’de de yapılacak yapısal reformlarla yabancı yatırımcının daha fazla ülkeye sermaye getireceğini ve bu durumun da ekonomik göstergelere yansıyacağına inandıklarını aktardı.

“ALTINDAKİ FİYAT DALGALANMALARI HERKES ETKİLİYOR”
Yabancıların güven duyulan ekonomilere yatırım yaptığını, piyasaların da buna göre şekil aldığını dile getiren Gülsoy, bu sayede dolar, altın, avro, borsa gibi para piyasalarında hareketliliğin azalacağını, sert dalgalanmaların olmayacağını vurguladı. Bu durumun da hem yatırımcının hem de üreticinin güven ve istikrar ortamında daha rahat iş yapmasını sağlayacağını belirten Gülsoy, altın fiyatlarındaki ani yükselmeler veya düşüşlerin piyasaları olduğu kadar kuyumcuları da olumsuz etkilediğini ifade etti.
İŞTE ALTIN FİYATLARI
“PİYASALARDA DARALMA OLMAYACAK”
Fiyatların çok yükseldiği veya düştüğü dönemlerde satış yapmakta zorlandıklarını anlatan Gülsoy, şöyle devam etti: “İstikrarlı bir fiyat politikasının yakalanması yatırımcının da bizim de istediğimiz bir durum. Seçimlerden önce vatandaşlar yoğun bir şekilde elindeki altınını bozdurdu, 1 Kasım’dan sonra ise fiyatların düşmesiyle yeniden alım yapmaya başladı, bu da piyasalara hareketlilik kazandırdı. Normalde bu dönem altın piyasalarının ölü dönemidir. ‘Yaprak kımıldamıyor’ dediğimiz zamanlardır. Ancak fiyatların düşmesiyle insanlar özellikle çeyrek diye tabir edilen ziynet altınlarına yöneldi. Bu da kuyumcuların yüzünü güldürdü. Altın almak isteyenler için de iyi bir fiyat ve dönem olduğunu düşünüyoruz. Bundan sonra da çok ciddi bir düşüş veya yükselme yaşanmaz. Altın belki son dönemde güvenli liman olma özelliğini kaybetmiş gibi görünüyor olsa da dünyanın en değerli yatırım aracıdır. Önümüzdeki dönemlerde bu özelliği daha fazla anlaşılacaktır.”

Gülsoy, altına olan talepten dolayı piyasalarda herhangi bir daralma beklemediklerini, talepten dolayı da fiyat artışlarının yaşanmayacağını sözlerine ekledi.
AA
56370f6c67b0a911f4773219