Pazar , 22 Kasım 2020
Anasayfa / GENEL / UYKU APNESİ HAYATİ TEHLİKE TAŞIYOR

UYKU APNESİ HAYATİ TEHLİKE TAŞIYOR

Şiddetli horlama ile beraber , uyku sırasında boğulur gibi oluyor ya da uzun süre uyuduğunuz halde uykusuz ve sabahları yorgun uyanıyorsanız sizin de uyku apneniz olabilir. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Yusuf Can, uyku apnesi sorununu ve tedavisini anlatıyor.

Uyku apnesi sendromu nedir?

“Uykuda solunumun her hangi bir nedenle 5 ila 10 saniyeden daha fazla durmasına uyku apnesi denilmektedir. Üst solunum yolundaki darlıklar ve fazla kilolar boğazdaki yumuşak dokularda hacmin artmasına ve solunum yolunun daralmasına neden olabilir. Uyku esnasında bu bölge kaslarında gevşeme olması ve havayolunun dar olması nedeni ile üst solunum yolunda tıkanıklık oluşur. Geçici de olsa solunum durmasıyla kan oksijen seviyesi düşer. Kalp ve akciğer daha fazla çalışarak oksijen açığını kapatmaya çalışır. Kişide kalp çarpıntısı ve tansiyon yüksekliği meydana gelir. Beyindeki solunum merkezi kan oksijen seviyesindeki düşüklüğü tespit edip kişiyi uyandırır. Boyun bölgesindeki kasların gücü eski seviyeye dönünce tekrar solunum başlar.”

Uyku apnesinin taşıdığı riskler nelerdir?
“Gece boyunca apnelerin ataklar şeklinde devam etmesi saatte ortalama 5 defadan daha fazla tekrarlaması anormal olarak değerlendirilir. Uyku süresince meydana gelen apne sayısı arttıkça, vücudun daha çok süre oksijensiz kalmasına neden olur. Bu durum tüm organlarda, özellikle yaşam için önemli olan beyin, kalp ve kan dolaşımı sisteminde önemli hasarlara neden olur. Uykudan dinlenmemiş ve yorgun kalkma ve bunlara bağlı olarak baş ağrısı, sinirlilik, kişilik değişikliği, huysuzluk, çabuk yorulma, genel isteksizlik hali, cinsel isteksizlik ortaya çıkar. Gündüz aşırı uyku eğilimi hastalığın şiddetiyle doğru orantılı olarak artar. Uyku apne sendromu olan kişilerde ani uykuya dalma eğilimi vardır. Apneler, obstrüktif yani hava yolunun tıkanmasına bağlı olabileceği gibi santral yani beynin solunum merkezinin bozukluklarına da bağlı olabilir. İkisi arasında en önemli fark tıkayıcı tipte apnede uykuda soluk alabilmek için çaba varken, beyin kaynaklı apnede çaba görülmeksizin kişinin solunumu durur. Hava yolu tıkanması ve solunumun bir süre durması sonucu kandaki oksijen miktarı düşmesine yani hipoksiye neden olur.”

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Yusuf Can “Uyku apnesi tedavisinde hastanın kilosu , boynunun kısa ve kalın olması , burun tıkanıklığı, boğaz yapısı çok önemlidir. Özel durumlar nedeniyle cerrahi teknik uygulanamadığı durumda ilaç tedavisi uygulanabilir. Uyku apnesi olan hastalarda özellikle REM uykusunda oluşan negatif basınç üst solunum yollarının çökmesine yol açar. Cerrahiye alternatif uyku apnesi tedavisi olan CPAP cihazı ile üst solunum yollarının açıktutulması sağlanır. Ağız içi ya da burun apareyleri kullanılabilir. Uyku apnesini artırıcı nedenlerden burun kemik yada kıkırdak eğriliği , burun eti şişliği , kronik sinüzitis , burun içinde polplerin olması , geniz eti ve küçük dilin , damağın düşük -sarkık olması gibi sorunlar için ise cerrahi tekniklerden faydalanılır. Siz de alanında uzman bir kulak burun boğaz uzmanına giderek uyku apnesi teşhisi koydurarak tedavi ettirebilirsiniz.”

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Yusuf Can